W listopadzie 2011 r. resort skarbu przekazał nieodpłatnie Stawy Milickie województwu dolnośląskiemu. Nowe władze zapowiedziały wówczas zwiększenie produkcji ryb oraz rozwój infrastruktury turystycznej wokół Stawów Milickich.

Jak powiedział PAP dyrektor zarządzający spółki Stawy Milickie Paweł Kowalski, w tym roku spółka wyprodukowała 370 ton karpia oraz 100 ton innych ryb, m.in.: szczupaków, jesiotrów, sumów, amurów, tołpyg oraz linów. „Chcemy co roku zwiększać produkcję. W przyszłym roku ma to być ponad 700 ton karpia, a docelowo nawet do 3,5 tys. ton tej ryby” - mówił Kowalski.

W tym roku hurtownikom, który zaopatrują się w Stawach Milickich, proponowane są ceny od 9,5 zł za kilogram karpia do 11 zł. W zeszłym roku trzeba było zapłacić 12 zł za kg tej ryby. „Niższe ceny to efekt zwiększenia produkcji ryb oraz konkurencji, jaką narzuca import karpia z Czech” - powiedział dyrektor.

Obecnie ryby są odławiane z dużych akwenów wodnych do mały stawów, które pełnią rolę magazynów. To stawy o dużych przepływach wody, a przebywające tam ryby nie są intensywnie karmione. Dzięki temu w ciągu 1-2 miesięcy pozbywają się z organizmu resztek pokarmu i nadmiaru tłuszczu, a także zapachu i posmaku mułu.

Milicki karp trafia do odbiorców z całej Polski.

Kowalski poinformował, że zamówienia przewyższają tonaż wyhodowanej w tym roku ryby. „Już teraz przyjeżdżają nasi kontrahenci po odbiór ryby, a szczyt sprzedaży przypadnie na początek grudnia” - dodał.

Państwowy Zakład Budżetowy "Stawy Milickie" powstał w połowie lat 90. i zajmował się hodowlą ryb, z czasem jego rentowność malała. W 2008 r. podpisano list intencyjny ws. utworzenia spółki prawa handlowego Stawy Milickie, której większościowym udziałowcem miał być samorząd województwa. W listopadzie 2010 r. zawiązano spółkę akcyjną, a w październiku 2011 r. władze woj. dolnośląskiego stały się jedynym jej akcjonariuszem.

 

Stawy Milickie to zespół blisko 300 stawów rybnych położonych w dolinie Baryczy, w okolicach Milicza i Żmigrodu. Region stawów to ponad 7,6 tys. ha gruntów, z czego ok. 5,5 tys. ha to tereny rezerwatów ptactwa wodnego i błotnego. Występuje tu ok. 270 gatunków ptaków, m.in. żurawi, orlików krzykliwych czy kań rdzawych.(PAP)

pdo/ amac/