Jak poinformował w poniedziałek PAP asystent burmistrza Pszczyny Piotr Łapa zgodnie z warunkami podpisanej umowy użyczenia Muzeum Zamkowe będzie dysponowało budynkiem stajni z powozownią oraz budynkami gospodarczymi wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Stajnie książąt pszczyńskich należą do najciekawszych osiemnastowiecznych zabytków na Śląsku i są jednym z najcenniejszych zabytków w Pszczynie. Znajdują się w kompleksie obejmującym Muzeum Zamkowe w Pszczynie i park w stylu angielskim, który został zaprojektowany przez księżną Daisy. Tak nazywano słynną z urody Angielkę Marię Teresę Cornwallis-West, księżnę von Pless, która w 1891 roku poślubiła Jana Henryka XV Hochberga. Kiedy księżna Daisy wprowadzała się na zamek, stajnie miały już ponad sto lat.

Dwie wojny światowe przetrzebiły ekspozycję zamkową, a budynki przylegające do dawnej siedziby książąt rozsypywały się. Po 1946 roku we wnętrzach muzealnych zapanowały różnorodne style, z kolei w stajniach otwarto salę sportową niszcząc przy okazji cenną architekturę. Mimo zniszczeń wartość historyczna tego miejsca przetrwała.

Renowację rozpoczęto w 2010 roku. "W połowie 2012 roku zakończono realizację projektu i odbiory techniczne. O ile beneficjent (Gmina Pszczyna) poradził sobie z dostosowaniem obiektu do działalności kulturalnej, problemem było dostosowanie stajni do pełnienia swej głównej funkcji muzealnej. Obiekt musi bowiem spełniać specyficzne wymogi związane z ekspozycją oraz zabezpieczeniem zbiorów. Dopiero od zakończenia tego etapu prac Muzeum Zamkowe zakładało podpisanie umowy o przekazaniu" - poinformował w poniedziałek Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Odrestaurowanie stajni kosztowało 12,7 mln zł, z czego prawie 9,3 mln zł, to dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie jest instytucją kultury samorządu woj. śląskiego.