Imprezę zainaugurował happening na wrocławskim Rynku, podczas którego młodzież przebrana za elektroodpady domagała się „drugiego życia i oddania do recyklingu”.

Jak powiedziała w środę PAP Katarzyna Ombach z Biosystem Elektrorecykling Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., „celem przedsięwzięcia jest edukacja i zmiana świadomości wrocławian. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę ze szkodliwości zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, jeśli trafi on na wysypisko lub, co gorsze, do lasu. W elektrośmieciach znajdują się liczne toksyczne substancje m.in. rtęć, kadm, nikiel, ołów, które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu ludzi i zwierząt. Natomiast przetworzone stają się cennym surowcem wtórnym" - powiedziała Ombach.

Dodała, że akcja ma przyczynić się do zwiększenia poziomu zbiórki starego sprzętu do 4 kg na mieszkańca, czego oczekuje Unia Europejska.

Podczas Wrocławskich Dni Elektrorecyklingu zaplanowano m.in. konkurs dla szkół, zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w sześciu punktach miasta, przy dużych centrach handlowych, koncert zespołu Recykling Band oraz emisję filmu edukacyjnego.

Organizatorami przedsięwzięcia są Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektroniczego S.A. oraz FagorMastercook S.A. z Wrocławia. Są oni także partnerami realizowanego w Urzędzie Miejskim Wrocławia projektu edukacyjnego „segreguj.wroc.pl”.

Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu potrwają do 14 listopada. Akcja organizowana jest pod patronatem Prezydenta Wrocławia, przy wsparciu Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego.