Ulica Wincentego Janasa była dawniej główną aleją handlową rudzkiej dzielnicy Ruda. Jej planowane na lata 2018-2019 odnowienie wpisuje się w działania rewitalizacyjne w tej najstarszej dzielnicy miasta.

W ramach rozpoczętych w końcu czerwca br. konsultacji, zainteresowani mieszkańcy mogli wybrać spośród dwóch zaproponowanych koncepcji przebudowy. Pierwsza zakładała całkowitą przejezdność ul. Janasa, druga - budowę zamkniętego dla ruchu deptaka od przelotowej ul. Wolności do ul. Smołki. 83 proc. spośród 246 głosujących wybrało pierwszy wariant.

"Ulica Janasa zostanie zmodernizowana zgodnie z wolą mieszkańców. Dwie zaprezentowane im koncepcje w jasny sposób przedstawiają zakres planowanych robót. Skoro rudzianie chcą, by ulica była przejezdna, to taka też będzie" – zadeklarowała prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Niebawem rozpoczną się prace nad dokumentacją projektu, która ma być gotowa do końca lutego przyszłego roku. Planuje się przebudowę jezdni, chodników, kanalizacji sanitarnej, oświetlenia ulicy oraz budowę kanalizacji deszczowej, powstaną też nowe miejsca parkingowe.

Część chodników ma być wykonana z żółtawej kostki o podwyższonym standardzie, imitującej staromiejski bruk. Zabieg ten, wraz z montażem stylizowanych lamp ulicznych, pomoże zachować zabytkowy charakter tej części dzielnicy.

Ustawa o rewitalizacji. Komentarz
Tomasz Bąkowski
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


W ostatnim czasie w dzielnicy Ruda i jej okolicach nowy wygląd zyskało szereg zabytkowych obiektów. Odnowiono m.in. część dachów i elewacji kolonii robotniczej Kościelna-Staszica z początku XX w. Ozdobą dzielnicy jest położony naprzeciwko kolonii budynek z tego samego okresu, zbudowany jako siedziba szkoły dokształcającej i gospodarstwa domowego, a potem wykorzystywanego jako ratusz gminy Ruda (obecnie mieści się tam m.in. Muzeum Miejskie).

Na terenie Rudy, w rejonie ul. Bujoczka znajdują się ruiny zamku z XIV-XV w., przebudowanego później na rezydencję znaną jako pałac Ballestremów (w domu w pobliżu mieszkał inny znany śląski przedsiębiorca Karol Godula). W Rudzie Południowej mieści się też efektowna, odrestaurowana kolonia robotnicza Karol Emanuel. Inna kolonia o nazwie Szczęść Boże leży przy ulicy o tej nazwie wiodącej w kierunku zabrzańskiej dzielnicy Biskupice.

Ulica Wincentego Janasa była niegdyś główną ulicą handlową w Rudzie. Swoją aktualną nazwę po raz pierwszy otrzymała w 1922 r. Pierwotnie nazywała się Schulstr., następnie od roku 1910 r. Heinitzstr. (do 1922 r. tworzyła jedną z ulicą Bankową). W latach 1939–1945 patronem ulicy był Paul von Beneckendorff und Hindenburg, a po wojnie wrócono do obecnego patrona. (PAP)