Rail Baltica to projekt linii kolejowej łączącej Warszawę, Kowno, Rygę, Tallin i Helsinki. Wraz z połączeniem drogowym Via Baltica jest to element transeuropejskiego korytarza transportowego łączącego te miasta.

Deklarację podpisali ministrowie transportu pięciu państw na zakończenie dwudniowego nieformalnego posiedzenia ministrów transportu krajów Unii Europejskiej. „Deklaracja wyraża wolę polityczną i porozumienie w sprawie realizacji projektu. To ważny krok na drodze wzmocnienia współpracy państw Morza Bałtyckiego” - czytamy w komunikacie litewskiego ministra transportu Rimantasa Sinkevicziusa.

Zdaniem Sinkevicziusa, podpisanie deklaracji daje nadzieję, iż projekt Rail Baltica zostanie zrealizowany w ciągu najbliższych dziesięciu lat.
Początkowo wspólne przedsiębiorstwo będzie własnością trzech państw bałtyckich, później dołączą do niego Polska i Finlandia.

Jak informuje komunikat, już w najbliższym czasie przewidziane jest podpisanie umowy akcjonariuszy o powołaniu przedsiębiorstwa, które będzie administrowało linię kolejowa od Kowna do Tallina. Przedsiębiorstwo będzie odpowiedzialne za pozyskiwanie pieniędzy z funduszy unijnych i innych źródeł, ogłaszanie przetargów na projektowanie i prace budowlane, a także koordynację prac.