Rządowy program Mieszkanie Plus umożliwi wykorzystanie pod budownictwo mieszkaniowe gruntów należących do Skarbu Państwa. Mieszkania będą dostępne w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności. W ramach programu Mieszkanie Plus w marcu 2018 r. zostanie oddanych pierwszych 96 mieszkań budowanych w Jarocinie. Kolejne 186 lokali trafi do chętnych w czerwcu 2018 roku w Białej Podlaskiej. Ponadto BGK Nieruchomości realizuje inwestycje m.in. w Wałbrzychu czy Pruszkowie.

O komentarz na temat programu Mieszkanie Plus PAP poprosiła socjologa prof. Piotra T. Nowakowskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

"Program Mieszkanie Plus jest bardzo potrzebny, ponieważ może zniwelować problemy braku mieszkań na rynku i wysokich cen najmu, z którymi Polacy borykają się od lat. Te problemy dotykały nie tylko tych najmniej zarabiających, lecz właściwie całych pokoleń. Jest w tym względzie szansa na zmianę. Przy okazji Mieszkanie Plus idealnie wpisuje się w politykę społeczną polskiego rządu" – powiedział prof. Nowakowski.

Zdaniem socjologa program Plus stworzy warunki do "większej mobilności na rynku pracy". "Z jednej strony mamy regiony o wysokim bezrobociu, z drugiej zaś regiony cierpiące na deficyt pracowników. Przeszkodą w poszukiwaniu pracy poza miejscem zamieszkania jest niejednokrotnie utrudniony dostęp do stosunkowo tanich mieszkań. Jeśli czynsze w mieszkaniach wybudowanych w ramach programu Mieszkanie Plus będą faktycznie niższe o 25 proc., to będzie sprzyjać odblokowaniu przepływu pracowników między regionami" - zauważył prof. Nowakowski.

W ocenie eksperta należy też uwzględnić potencjalnie słabe punkty tego programu. "Jeśli faktycznie miałaby lokatorom grozić eksmisja bez prawa do lokalu socjalnego w sytuacji, gdy przez ponad trzy miesiące nie będą płacić za mieszkanie, to wypadałoby się pochylić nad tym problemem" - powiedział. "Rozwiązaniem może być adaptowanie na pomieszczenia tymczasowe lokali o bardzo niskim standardzie” - dodał rozmówca PAP.

Ekspert przypomniał, że w Hiszpanii przedstawiono podobny program pomocy w nabywaniu nieruchomości. "Rząd hiszpański w maju tego roku przedstawił program pomocy w nabywaniu i wynajmowaniu domów. Ma on obowiązywać w latach 2018-2021. Choć zawiera propozycje wsparcia dla osób w każdym wieku, to najatrakcyjniejszy jest on dla obywateli poniżej 35. i powyżej 65. roku życia. W ich przypadku państwo będzie pokrywać 50 proc. wartości miesięcznego czynszu, który nie przekracza 900 euro" - powiedział prof. Nowakowski. (PAP)

autor: Paulina Kościółek

edytor: Anna Dudzik, Jakub Pilarek