Wykonawcą inwestycji będzie firma Budimex; w środę w lubelskim ratuszu podpisana została umowa na wykonawstwo.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił, że nowa droga to ważna inwestycja umożliwiająca wyjazd na obwodnicę z południowej części miasta, bez konieczności wjazdu do centrum.

„To także jedno z tych zadań, które pozwolą nam domknąć tzw. wewnętrzne ringi, czyli stworzyć możliwość połączenia między dzielnicami, bez zjazdu do centrum miasta” – zaznaczył Żuk.

Nowa droga będzie przedłużeniem o 1,2 km ul. Bohaterów Monte Cassino - między ul. Wojciechowską a węzłem Sławin na obwodnicy Lublina, która przebiega w ciągu dróg ekspresowych S12, S19, S17. Nowa trasa będzie drogą dwujezdniową, biegnącą dwoma równoległymi estakadami nad Suchą Doliną.

 

Inwestycja obejmuje też m.in. przebudowę skrzyżowań z sąsiednimi ulicami, przebudowę fragmentów ulic Nałęczowskiej i Wojciechowskiej, a także budowę chodników, drogi dla rowerów.

Przygotowanie i realizacja inwestycji w zakresie dróg publicznych. Komentarz
Patrycja Antoniak, Maksymilian Cherka, Filip Elżanowski, Krzysztof Andrzej Wąsowski
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł



Wartość całej inwestycji to 110,6 mln zł. Miasto uzyskało na ten projekt ponad 81 mln zł dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Budowa ma się zakończyć do 30 kwietnia 2018 r.

Przedłużenie ul. Bohaterów Monte Cassino to kolejna droga dojazdowa do obwodnicy, realizowana przez miasto Lublin. W 2015 roku oddano do użytku przedłużenie ul. Poligonowej, która wraz z wybudowaną nową drogą wojewódzką 809 (poza granicami miasta, sfinansowaną przez samorząd województwa lubelskiego) umożliwia dojazd do obwodnicy z północno–wschodniej części Lublina.

W 2014 roku oddano do użytku przebudowaną aleję Solidarności, która prowadzi do węzła Sławinek na obwodnicy i dalej w kierunku Warszawy. W 2013 r. zakończono przebudowę ul. Mełgiewskiej, która stała się dwupasmową trasą prowadzącą do obwodnicy w kierunku wschodnim i jednocześnie do Portu Lotniczego Lublin w podlubelskim Świdniku.(PAP)