Węzeł al. Wyzwolenia – ul. Warszawska łączy drogi dojazdowe do Rzeszowa z kierunku Warszawy, Lublina i Krakowa.


Jak poinformował rzecznik rzeszowskiego urzędu miasta Maciej Chłodnicki, podpisana została już umowa z firmą Inżynieria Rzeszów, która wygrała przetarg na wykonanie tej inwestycji.

„W ramach prac firma będzie musiała m. in. rozbudować al. Wyzwolenia na odcinku o długości ponad 1 km, ponadto inwestycja obejmuje przykrycie potoku Przyrwa na długości 0,5 km oraz zabezpieczenie przylegających do niego osuwisk” - dodał.

W ramach przebudowy na ul. Warszawskiej powstanie dodatkowy, trzeci pas ruchu o długości ok. 150 metrów. Przebudowana zostanie także droga łącząca ul. Warszawską z al. Wyzwolenia, na której powstaną dwa pasy ruchu. Przebudowany będzie też wiaduktu drogowy w ciągu ul. Warszawskiej. Natomiast na al. Wyzwolenia powstaną dwa nowe ronda.

Rozbudowa węzła al. Wyzwolenia – ul. Warszawska realizowany jest w ramach programu rozwoju transportu publicznego, który realizują władze Rzeszowa. W jego ramach zakupiono już m.in. 80 nowych autobusów dla miejskiej komunikacji. Program zakłada również m.in. remont przystanków komunikacji miejskiej, na których zamontowane zastaną tablice świetlne, które będą informować o nadjeżdżających autobusach. Pasażerowie dowiedzą się również o połączeniach i możliwościach przesiadek.

Inwestycje, które przewiduje projekt "Budowa systemu integrującego transport publiczny Miasta Rzeszowa i okolic", warte są ponad 415 mln zł. Przeszło 311 mln zł to dofinansowanie z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej. Realizacja projektu ma się zakończyć do końca 2014 r. 

huk/ mki/