Polska od 1990 roku jest stroną konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwanej Konwencją Waszyngtońską lub w skrócie CITES. Konwencja z 3 marca 1973 r. nakłada na polską policję obowiązek przeciwdziałania i zwalczania handlu takimi gatunkami. W tym celu w Komendzie Głównej Policji, a także we wszystkich komendach wojewódzkich, powołano specjalnych koordynatorów ds. CITES.

W ciągu kilku ostatnich lat policjanci natrafiali na wiele egzotycznych okazów, najczęściej na targowiskach, giełdach zwierząt, sklepach zoologicznych, a także na portalach internetowych. Jak wynika z danych KGP, liczba postępowań w zakresie CITES systematycznie spada. W 2007 roku - wszczęto ich 564, natomiast cztery lata później było ich - 178.

Policjanci, a także celnicy i pogranicznicy, natrafiali na różne egzotyczne okazy z wielu zakątków świata. Były to m.in.: legwan zielony, kobra indyjska, kameleon jemeński, skorpion cesarski. Przemycane były także papugi (barabanda, korela, czerwonoskrzydła, żako, kozia, neofema, różowa, princessa, rozella, świergota), żółwie (czerwonolicy, testudo hermanni, grecki) oraz pająki (ptasznik, brachypelma emilia). Funkcjonariusze odnaleźli także kieł morsa, wyroby z kości słoniowej, skóry z rysia kanadyjskiego, futro z wilka azjatyckiego i wilka canis lupus.

Seminaria poświęcone walce z przemytem zagrożonymi gatunkami organizuje m.in. polski oddział międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF. Podczas takich spotkań policjanci, celnicy i pogranicznicy uczą się jak rozpoznać, czy wystawione na sprzedaż zwierzę należy do chronionego gatunku i jak z nim postępować.

"W ciągu ostatnich 10 lat przeprowadzono serię warsztatów dla funkcjonariuszy. Dzięki temu zaczęli częściej wykrywać te przestępstwa i odpowiednio je klasyfikować. Obecnie nie ma już nielegalnych zwierząt w obrocie legalnym. Zmienia się natomiast rodzaj zagrożeń, które teraz mają bardziej rozproszony charakter. Do tego celu wykorzystywany jest internet. Nie chodzi tylko o żywe zwierzęta, ale także o kwestie związane z tradycyjną medycyną naturalną" - powiedział PAP Paweł Średziński z WWF Polska.

Według tej organizacji Polska jest dobrze przygotowana do przeciwdziałania zagrożeniom związanym z nielegalnym handlem rzadkimi zwierzętami. "Kiedy zaczynaliśmy projekt, egzotyczne zwierzęta z przemytu były bardzo często dostępne w sprzedaży w sklepach zoologicznych bądź na giełdach. Dzięki szkoleniom służb mundurowych przeprowadzonym przez WWF Polska udało się przeciwdziałać temu zjawisku" - podkreśliła Magdalena Gołębiewska z tej organizacji.

Ekolodzy i eksperci przestrzegają turystów przez zakupem zagrożonych gatunków roślin i zwierząt oraz przedmiotów z nich wykonanych. Za przewożenie bez zezwolenia takich okazów lub przedmiotów z nich wykonanych grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Każdy, kto chce kupić egzotycznego żółwia, węża czy ptaka powinien zapytać sprzedawcę, czy ma zezwolenie CITES lub zaświadczenie, że zwierzę zostało wyhodowane w Polsce. Sklep zoologiczny ma prawny obowiązek takim dokumentem dysponować i przekazać go w momencie zakupu. "Jeśli sprzedawca nie przedstawi odpowiednich dokumentów, może to oznaczać, że zwierzę pochodzi z przemytu" - przestrzega WWF.

Z szacunków tej organizacji wynika, że na świecie z powodu nielegalnego handlu zagrożonych jest 5 tys. gatunków zwierząt.