Jak poinformowała PAP Lidia Krawczyk z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, całkowita wartość projektu wynosi 4,3 mln zł, z czego prawie 1,8 mln zł będzie pochodzić z funduszy unijnych, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Głównym celem projektu jest przeprowadzenie prac badawczych w zakresie opracowania innowacyjnej metody efektywnego odzysku metali z odpadów elektronicznych. W planach jest także opracowanie technologii, która pozwoli na skuteczny odzysk cyny ze starych komputerów i monitorów.

Badania - na bazie założeń dostarczonych przez spółkę Ecoback - prowadzić będą naukowcy z Politechniki Radomskiej. Firma nawiąże też współpracę z politechniką we Lwowie.

Drugim etapem projektu jest wybudowanie zakładu i stworzenie linii produkcyjnej do odzysku metali nieżelaznych (miedź, cyna) oraz szlachetnych (pallad, srebro, złoto). Firma Ecoback szacuje, że z tony złomu elektronicznego będzie można uzyskać ok. 300 kg metali.

Ecoback zamierza wybudować w Radomiu pierwszy zakład w Polsce, do którego – jak tłumaczy Krawczyk – będzie wjeżdżał zużyty sprzęt elektroniczny i AGD, a opuszczać go będą czyste metale i surowce wtórne.

Spółka Ecoback działa od roku. Obecnie przygotowuje się do realizacji projektu. Pełną działalność ma uruchomić w marcu przyszłego roku. Będzie zatrudniać minimum 15 pracowników. (PAP)

ilp/ je/