Protest był zorganizowany na budowanym odcinku ul. Słowackiego, prowadzącym w stronę stadionu Arena Gdańsk. Przejazd utrudniało ponad 20 koparek i ciężarówek oraz kilkadziesiąt osób. Ulicą Słowackiego w dni meczowe poruszają się autobusy, kolumny specjalne, pojazdy uprzywilejowane i UEFA.

Damian Szulowski ze spółki Instal Ekran poinformował PAP, że w piątek, kiedy w Gdańsku odbędzie się mecz Niemcy-Grecja, "zostanie zablokowane skrzyżowanie Al. Grunwaldzkiej z ul. Słowackiego". To jedno z najważniejszych skrzyżowań w mieście znajdujące się na głównej trasie łączącej Trójmiasto.

Jak wyjaśnił, "jego spółka od marca nie otrzymała ok. 1,5 mln zł, ale są firmy, które w grudniu ub. roku wykonały swoje prace i nie otrzymały ani złotówki".

Według niego w poniedziałkowym proteście uczestniczyło około 60 firm, którym "Hydrobudowa Polska SA za wykonane prace nie wypłaciła ok. 49 mln zł".

Manifestujący trzymali transparent z napisem: "Euro 2012 - jakim kosztem?". Wznosili okrzyki: "złodzieje", "Hydrobudowa - oddajcie pieniądze za robotę".

"Nie chcemy nikomu utrudniać życia, ale chcemy poinformować jak najwięcej osób, że mamy takie problemy" - tłumaczył Szulowski.

Zgodnie z ustaleniami z policją, przepuszczane były pojazdy uprzywilejowane i specjalne kolumny, ale na ok. 5 minut był wstrzymywany przejazd autobusów.

W konsorcjum, oprócz Hydrobudowy, były też: PBG, Aprivia i hiszpańska firma Obrascon Huarte Lain.

W ubiegłym tygodniu Sąd Rejonowy w Poznaniu postanowił o ogłoszeniu upadłości Hydrobudowy oraz PBG z możliwością zawarcia układu. Firmy złożyły wnioski o upadłość układową na początku czerwca. Spółki podały, że bezpośrednią przyczyną decyzji były przeciągające się rozmowy z bankami na temat finansowania grupy. Wniosek o upadłość złożyła też spółka Aprivia.

Jak informowała wcześniej PAP, Hydrobudowa Polska we wniosku o upadłość zgłosiła 18 tys. wierzytelności na 1,23 mld zł.

Rzeczniczka prasowa spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne (odpowiedzialnej za realizację inwestycji), Magdalena Skorupka-Kaczmarek poinformowała PAP, że "toczą się zawansowane rozmowy pomiędzy Hydrobudową Polska SA a Obrascon Huarte Lain (OHL)(...), aby liderem konsorcjum została firma OHL, która będzie odpowiedzialna za wykonanie inwestycji w terminie".

"OHL przejmie też płatności wobec podwykonawców, którzy są w trakcie wykonywania prac. Niezrealizowane zobowiązania Hydrobudowy wobec podwykonawców będą zaspokajane na mocy upadłości układowej Hydrobudowy, zgodnie z obowiązującym prawem" - czytamy w komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP.

Poinformowała, że "GIK jako inwestor zastępczy wywiązał się ze wszystkich zobowiązań wobec Hydrobudowy (...) realizując zgodnie z prawem i w terminie płatności za zakończone prace. Nie ma więc możliwości ponownej zapłaty za wykonane i raz zapłacone już prace".

Podkreśliła, że "OHL chce dokończyć realizację kontraktu w terminie". Inwestycja jest zrealizowana w 67 proc. Zgodnie z umową, prace na odcinku ul. Słowackiego od ronda de La Salle do Al. Rzeczypospolitej mają się zakończyć w listopadzie. (PAP)

bls/ amac/