W czasie spotkania w Auli Pawła VI papież zwrócił się do obecnej tam delegacji Światowego Ruchu Katolickiego na rzecz Klimatu. „Dziękuję za troskę o nasz wspólny dom w tych czasach poważnego kryzysu społeczno-ekologicznego” - powiedział.

„Zachęcam do dalszego budowania sieci, by Kościoły lokalne z determinacją reagowały na wołanie Ziemi i krzyk ubogich” - mówił Franciszek do katolickich ekologów.

Zwracając się do Polaków nawiązał do czwartkowej uroczystości Matki Bożej Gromnicznej. „Jutro w święto Ofiarowania Pańskiego będziemy obchodzili Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Waszej modlitwie polecam kapłanów, siostry i braci ze zgromadzeń zakonnych czynnych i kontemplacyjnych” - powiedział. Papież dodał następnie: „Niech ich życie poświęcone Bogu i charyzmatyczna posługa przynoszą obity owoc dla dobra wiernych i ewangelizacyjnej misji Kościoła”.

W katechezie na temat chrześcijańskiej nadziei Franciszek zauważył, że jest ona jak „kask", zwłaszcza w chwilach prób i w trudnych momentach. Zwrócił też uwagę na to, że nadzieja ta pozwala przezwyciężyć strach przed śmiercią.

„Wszyscy trochę boimy się śmierci, tej niepewności” - podkreślał. Papież mówił, iż w obliczu śmierci "czujemy, że nasza wiara jest wystawiona na próbę".

„Ujawniają się wszystkie nasze wątpliwości, nasza kruchość” - dodał. Franciszek przytoczył słowa starszego mężczyzny: “Nie boję się śmierci, boję się tego, że zobaczę ją, gdy nadchodzi”.

W audiencji uczestniczyło około 6 tysięcy osób. (PAP)