Nowe pracownie pomp cieplnych, kolektorów i systemów słonecznych oraz systemów wentylacji służą zarówno do prezentacji dostępnych technologii w tej dziedzinie, jak i praktycznej nauki instalacji i stosowania tego typu urządzeń. Twórcy pracowni oceniają, że takie szkolenia to dziś rynkowa luka, a profesjonalnych projektantów i instalatorów, potrafiących skutecznie wykorzystać w budownictwie wszystkie zalety OZE, przybywa znacznie wolniej niż wynikałoby to z zapotrzebowania rynku.

Specjalnością Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach są energooszczędne technologie oraz poszanowanie energii w budynkach. Na terenie parku powstał pierwszy w regionie energooszczędny biurowiec, a w styczniu 2014 r. do użytku zostanie oddany budynek pasywny, zużywający ośmiokrotnie mniej energii od tradycyjnych domów. Również w tym obiekcie znajdą się specjalistyczne laboratoria.

Dr Stanisław Grygierczyk z Euro-Centrum ocenia, że obraz budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce zmienia się. Jeszcze kilka lat temu rozwiązania oparte na OZE były dla wielu nowością. Dziś inwestor budujący dom z reguły wie, o co zapytać, potrafi zweryfikować informacje przekazywane przez doradców handlowych, szuka także wiedzy w internecie. W efekcie domy coraz częściej zasilane są energią z odnawialnych źródeł. Z reguły jednak inwestorzy korzystają z najprostszych rozwiązań.

"Dzisiaj pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych dla budynków w Polsce najczęściej ogranicza się do wykorzystania ciepła słonecznego do podgrzania ciepłej wody użytkowej, z wykorzystaniem kolektorów słonecznych oraz korzystania z kotłów na biomasę. Pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne, mikrowiatraki są nadal rzadko stosowane w zaspokajaniu potrzeb energetycznych budynków" - ocenił dr Grygierczyk.

Przedstawiciele Euro-Centrum wskazują, że brak wykwalifikowanych instalatorów z odpowiednimi certyfikatami to dziś pięta achillesowa rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce i jedna z przyczyn selektywnego rozwoju lokalnej, zielonej energetyki. To także kłopot dla inwestorów i klientów indywidualnych, którzy kupując urządzenia do poszczególnych źródeł OZE nie mają pewności, czy zmontowany z nich system będzie wystarczająco efektywny i spełni europejskie standardy jakości.

Pracownie warsztatowe to kolejna inicjatywa Euro-Centrum, służąca upowszechnianiu OZE oraz energooszczędnego budownictwa. W Parku działa już Centrum Szkoleniowe Nowoczesnych Technik Grzewczych oraz Centrum Testowania Systemów Solarnych, wyposażone w stacjonarny symulator słoneczny (tzw. sztuczne słońce) do badania jakości urządzeń solarnych, a wkrótce także ogniw fotowoltaicznych. Jest też pracownia badania nowoczesnych pieców na węgiel i pelet.

Natomiast w budynku pasywnym, którego budowa zakończy się w styczniu przyszłego roku, znajdzie się m.in. laboratorium mobilnych urządzeń do termomonitoringu budynków z kamerami termowizyjnymi i aparaturą do badania szczelności obiektów oraz urządzenia do pomiaru i oszczędzania zużycia prądu. Będzie też laboratorium do oceny materiałów budowlanych (z fragmentami ścian) pod kątem ich odporności na działanie warunków zewnętrznych - deszczu, mrozu czy skoków temperatury. Możliwe będzie badanie materiałów pod kątem ich trwałości wobec upływającego czasu, czyli starzenia się. Przyspieszenie tego procesu jest możliwe tylko w warunkach laboratoryjnych - w tzw. komorach starzenia.