Jak powiedział w czwartkowej rozmowie z PAP wójt gminy Sitkówka-Nowiny Stanisław Barycki, do nowych mieszkań wprowadzą się rodziny przesiedlane ze starych, kilkudziesięcioletnich budynków socjalnych.

Część lokatorów nowego osiedla to także osoby eksmitowane z mieszkań komunalnych za niepłacenie czynszu. Zdaniem wójta te zaległości sięgają obecnie 700 tys. zł i są dla gminy poważnym problemem. Część opuszczonych mieszkań komunalnych zostanie sprzedana osobom prywatnym. Z oferty będą mogli skorzystać jedynie zameldowani na terenie gminy Sitkówka-Nowiny.

Jak poinformował PAP Barycki nowe mieszkania socjalne mają metraże od 19 do 60 metrów kwadratowych. Osiedle kosztowało gminę ok. 5,5 mln złotych, z czego 30 proc. (ok. 1 mln 700 tys. zł) to dotacja z Banku Gospodarstwa Krajowego. Budowa ruszyła w 2009 roku.

"Rozważamy budowę kolejnych mieszkań, tym razem w blokach czynszowych. Liczymy na lepsze rządowe wsparcie, bo 30 proc. - jak w przypadku oddawanego właśnie osiedla - to zdecydowanie za mało" – powiedział Barycki.

Granicząca z Kielcami gmina Sitkówka-Nowiny liczy 7,5 tys. mieszkańców. Jest jedną z najbogatszych gmin regionu. Na jej terenie znajdują się m.in. zakłady cementowo-wapiennicze oraz szereg przedsiębiorstw produkcyjnych. (PAP)

mjk/ as/