Wnioski złożyły spółki: Przedsiębiorstwo Inżynieryjne Metorex, PBG Energia, PBG Technologia, KWG, PBG AVATIA, Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe DROMOST, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno-Drogowych oraz Strateg Capital.

Rzeczniczka PBG Kinga Banaszak-Filipiak powiedziała w poniedziałek PAP, że spółki złożyły wnioski o ogłoszenie upadłości w związku "z wzajemnymi poręczeniami udzielanymi pod kredyty, które zostały wypowiedziane przez banki z powodu upadłości PBG i Hydrobudowy".

Dodała, że m.in. powodem był też fakt, że PBG, Hydrobudowa oraz Aprivia są jednymi z głównych dłużników niektórych tych spółek.

W zeszłym tygodniu sąd zdecydował o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu Hydrobudowy i PBG.

W poniedziałek rzeczniczka Sądu Okręgowego w Poznaniu Joanna Ciesielska-Borowiec poinformowała PAP, że Sąd Rejonowy w Poznaniu postanowił o ustanowieniu tymczasowego nadzorcy sądowego dla spółki Aprivia z grupy PBG.

Z danych umieszczonych na stronach internetowych ośmiu spółek zależnych PBG, które złożyły wnioski o ogłoszenie upadłości wynika, że są to firmy zatrudniające jak np. Metorex czy KWG ok. 100 osób. Specjalizują się m.in. w pracach związanych z uzbrojeniem terenu w zakresie zewnętrznych sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej, deszczowej i sieci cieplnych, a także w realizacji inwestycji infrastrukturalnych, związanych z ochroną środowiska.

Grupa PBG zajmuje się m.in. inwestycjami infrastrukturalnymi, w tym budową dróg i autostrad, inwestycjami energetycznymi i paliwowymi. (PAP)

 

ska/ pel/ amac/