"Nasza ustawa nie znosi dotychczas obowiązujących zakazów, a wręcz przeciwnie - zakazuje niektórych praktyk, które dotychczas były dozwolone" - powiedział Altmaier dziennikowi "Ruhr Nachrichten".

"W dającej się przewidzieć przyszłości w Niemczech fracking (jako metoda wydobywania gazu) nie będzie stosowany" - zapewnił polityk CDU. Altmaier podkreślił, że projekt ustawy zakazuje stosowania szczelinowania hydraulicznego na obszarach rezerwatów wodnych, a ponadto wprowadza obowiązek przeprowadzenia analizy skutków inwestycji dla środowiska przed rozpoczęciem wierceń.

Rząd Niemiec, stawiając ostre warunki dotyczące ochrony środowiska, opracował na początku tygodnia projekt ustawy zezwalającej na eksploatację złóż gazu łupkowego. Ministrowie gospodarki i ochrony środowiska, Roesler i Altmaier, spierają się o jej interpretację.

Zdaniem Roeslera fracking jest "ogromną szansą". Szef resortu gospodarki zapowiedział, że niemiecki przemysł pracuje nad metodami wydobycia gazu przyjaznymi dla środowiska. Jak podkreślił, eksploatacja złóż gazu łupkowego może przyczynić się do obniżenia cen energii.
Fracking polega na wtłaczaniu do złoża pod wysokim ciśnieniem wody, piasku i związków chemicznych, by doprowadzić do uwolnienia gazu z łupków.

Rząd Angeli Merkel chce doprowadzić do przyjęcia ustawy w Bundestagu przed przerwą wakacyjną. Szybkie uchwalenie nowych przepisów forsuje grupa parlamentarzystów koalicji rządowej CDU/CSU i FDP. Rzecznik tej grupy Michael Kauch (FDP) powiedział na początku miesiąca w jednym z wywiadów: "Nie możemy sobie pozwolić na ideologiczne blokady, ponieważ fracking może stać się istotnym elementem zaopatrzenia w energię".

Druga izba parlamentu, Bundesrat, w której przewagę mają partie opozycyjne SPD i Zieloni, chce przeforsować wprowadzenie moratorium na stosowanie środków chemicznych przy wydobyciu gazu łupkowego do czasu wyjaśnienia wszystkich zastrzeżeń. SPD chciałaby całkowicie zakazać frackingu. "Ta technologia jest w Niemczech nie do przyjęcia" - powiedział wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego SPD Ulrich Kelber. Opozycja zarzuca rządowi, że nowy projekt ustawy zapala w rzeczywistości zielone światło dla firm planujących eksploatację złóż gazu łupkowego.
Niemiecki Urząd Geologiczny ocenia zasoby gazu łupkowego w Niemczech na maksymalnie 2,3 biliona metrów sześciennych. Taka ilość mogłaby pokryć całkowite zapotrzebowanie Niemiec na gaz na co najmniej 13 lat. Dzięki eksploatacji własnych złóż gazu łupkowego USA całkowicie uniezależniły się od importu gazu.