Jak podkreślił rzecznik portu Łukasz Sikora, otwarcie przejścia to ważny moment w rozwoju rzeszowskiego lotniska. „Bowiem od teraz pojawiają się realne możliwości dla lotniczego ruchu towarowego uwzględniającego transport produktów roślinnych” - dodał.

Do tej pory w kraju funkcjonowało jedno takie lotnicze przejście graniczne - na lotnisku Chopina w Warszawie. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych, przedsiębiorcy odbierający towary zmuszeni byli do dokonywania tych czynności z najbliższych lotnisk poza granicami kraju - z Pragi lub Berlina.

Zdaniem wojewody podkarpackiego Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej, teraz portem zapasowym może stać się dla nich lotnisko w Jasionce. „Mam jednak nadzieję, że rozwijać się będzie nasz regionalny rynek przewozów roślin, gdzie Jasionka będzie portem docelowym” - powiedziała wojewoda.

Rolą przejścia fitosanitarnego w podrzeszowskiej Jasionce będzie zapobieganie wwożenia organizmów szkodliwych z krajów trzecich, czyli spoza Unii Europejskiej. Granicznej kontroli fitosanitarnej podlegać będą rośliny, produkty roślinne, np. owoce i warzywa, rośliny akwariowe, kwiaty cięte, ścięte drzewa z liśćmi, sadzonki, ziarna zbóż, drewno, drewniany materiał opakowaniowy czy ziemia.

Natomiast kontroli fitosanitarnej nie będą podlegać niewielkie ilości produktów roślinnych przeznaczonych na własne, niezarobkowe potrzeby lub do spożycia podczas podróży.

Punkt odpraw fitosanitarnych na podrzeszowskim lotnisku został wyposażony w sprzęt laboratoryjny i autoklaw, czyli urządzenie wielofunkcyjne do sterylizacji i utylizacji roślin. W sytuacji zgłoszenia kontroli fitosanitarnej, pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa pobiorą próbki i przeprowadzą wstępne badania laboratoryjne. Natomiast szczegółowe badania prowadzone będą w laboratorium wojewódzkim w Rzeszowie lub Centralnym Laboratorium w Toruniu.

Oprócz portu lotniczego w Jasionce, rośliny i wytworzone z nich produkty można także wwozić przez podkarpackie przejścia graniczne w Korczowej - w przypadku transportu drogowego oraz w Medyce - w przypadku transportu koleją.(PAP)