Rządowemu programowi poświęcony był jeden z paneli podczas odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele rządu, samorządów i firm deweloperskich. Mieszkanie Plus to program m.in. budowy dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, z opcją dojścia do własności. Program będzie prowadzony na zasadach rynkowych i zarządzany przez BGK Nieruchomości.

Dyrektor Departamentu Mieszkalnictwa w resorcie infrastruktury i budownictwa Stanisław Kudroń wyraził podczas debaty przekonanie, że program wpłynie pozytywnie na cały rynek. „Oczekujemy, że program Mieszkanie Plus wpłynie na sytuację mieszkaniową w Polsce. Jest to problem wieloletni, oczekiwania są duże. Jestem przekonany, wierzę, że będzie to wpływ w każdym przypadku pozytywny, bardzo dobry” - powiedział.

Członek zarządu BGK Nieruchomości Bartłomiej Pawlak przekonywał, że wszystkie podmioty znajdą swoje miejsce na rynku mieszkaniowym i nie powinny obawiać się konkurencji. „Jeżeli mamy do zapełnienia te mityczne – bo nie jesteśmy do końca pewni cyfr – dodatkowych 70 tys. mieszkań rocznie przez najbliższe 15 lat, biorąc pod uwagę obecną koniunkturę i obecne liczby, to jest miejsce dla wszystkich” - wskazał.

„Bardzo się cieszę, że w kraju romantyków wreszcie powstaje program pozytywistyczny” - żartował uczestniczący w debacie burmistrz Pelplina Patryk Demski. Podkreślił, że jeżeli teraz nie zaoferuje się młodym ludziom dostępnych mieszkań, w przyszłości Polska będzie zmagała się z olbrzymimi problemami demograficznymi. Burmistrz wyraził też przekonanie, że dzięki programowi powstaną polskie grupy kapitałowe, które w przyszłości staną się poważnymi graczami na rynku europejskim.

„Program jest świetnym pomysłem, trzymam za to kciuki. To jest ważne wydarzenie – z jednej strony jest to wydarzenie społeczne, plany na niespotykaną dotąd skalę. Z drugiej strony środki, jakie będą musiały być zaangażowane w realizację tego przedsięwzięcia istotnie wpłyną na rozwój gospodarczy całego kraju” - ocenił prezes firmy Murapol Michał Sapota.

W jego opinii program może stać się jednym z elementów, które powstrzymają emigrację zarobkową Polaków, a nawet skłonić część emigrantów do powrotu do kraju. „Gdyby się okazało, że nasze doświadczenie może się przydać, to bardzo chętnie, gdyby się z kolei miało okazać, że w którymś momencie zaczniemy konkurować, to też nic nie szkodzi” - zadeklarował Sapota.

Artur Kaźmierczak z oferującej mieszkania na wynajem firmy Mzuri Investments podkreślił, że rządowy program powstał w odpowiedzi na realny problem społeczny; można tylko dyskutować, czy założenia programu są najlepsze z możliwych. „Wydaje mi się, że dzisiejsi właściciele mieszkań na wynajem, jak i inwestorzy rozważający takie inwestycje, mogą dalej prowadzić biznes, nie obawiając się programu Mieszkanie Plus. Myślę, że są to rzeczy uzupełniające się, a nie konkurencyjne” - uważa.

Także prezes spółki TDJ Estate Maciej Wójcik ocenił, że skala rządowego projektu nie jest aż tak gigantyczna, by znacząco wpłynęło to na interesy deweloperów. „Idea tego programu jest bardzo pozytywna i bardzo potrzebna” - skomentował.

„Wszyscy paneliści w swoich wypowiedziach w dyskusji nie stwierdzili, by wprowadzenie tego programu dla kogoś było problemem, naruszało czyjeś interesy. Jeżeli tak jest, to znaczy, że założenia i pewna innowacyjność tego przedsięwzięcia są autentyczne i potrzebne” - podsumował wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula.

Zgodnie z programem Mieszkanie Plus, powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za m kw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za m kw.

W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Zgodnie z założeniami programu Mieszkanie Plus, inwestycje mieszkaniowe będą realizowane na gruntach pozyskanych z trzech źródeł: jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem oraz inwestorów prywatnych, z wykorzystaniem finansowania z funduszu zarządzanego przez BGK Nieruchomości.(PAP)