Sytuacja meteorologiczna i hydrologiczna jest stabilna. Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w niektórych województwach (podlaskim, mazowieckim, lubelskim oraz świętokrzyskim) stany wód układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, ale cały czas poniżej stanów alarmowych. IMiGW prognozuje także stopniowy wzrost temperatur powodujący odwilż.

We wtorek, 9 kwietnia, we wczesnych godzinach porannych odnotowano przekroczenie stanu alarmowego: na rzece Bug w Kryłowie i Strzyżowie (woj. lubelskie), na rzece Krzna w Malowej Górze (woj. lubelskie), na rzece Koprzywianka w Koprzywnicy (woj. świętokrzyskie), a także na rzece Kuroch w Odolanowie (woj. wielkopolskie).

Stan ostrzegawczy został przekroczony na 31 stacjach wodowskazowych, w tym na 19 stacjach w dorzeczu Wisły oraz na 12 stacjach w dorzeczu Odry.
Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w kilku powiatach: na terenie województwa lubelskiego (powiat włodawski), mazowieckiego (powiat siedlecki) i podkarpackiego (powiaty: jarosławski, leżajski, niżański).
Służby zarządzania kryzysowego wojewodów pozostają w stanie podwyższonej gotowości.