"Poszukujemy wolontariuszy do pełnienia funkcji opiekunów stanowisk rybołowów, osób z zainteresowaniami ornitologicznymi, szczególnie z doświadczeniem w zakresie ochrony i rozpoznawania ptaków szponiastych" - wyjaśniła w informacji przesłanej rzeczniczka Lasów Anna Malinowska.

Wolontariat odbywać się będzie w ramach projektu LIFE "Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce".

Lasy poinformowały, że przyszli opiekunowie stanowisk rybołowów powinni mieszkać w jednym z powiatów objętych przez projekt - myśliborskim, choszczeńskim, oleckim, strzelecko-drezdeneckim, szczycieńskim, białogardzkim, czarnkowsko-trzcianeckim, piskim, gryfińskim, międzychodzkim, nidzickim, olsztyńskim, obornickim, mrągowskim, wałeckim, polickim. Powinni też posiadać własny środek transportu.

Preferowane są osoby związane z służbami ochrony przyrody, środowiskami rybackimi, organizacjami pozarządowymi lub pracownicy miejscowych nadleśnictw.

Przedsiębiorstwo wyjaśniło, że do zadań opiekunów należeć będą: czuwanie nad bezpieczeństwem miejsc lęgowych, informowanie o zmianach na terenach łowisk rybołowów, informowanie służb ochrony przyrody, miejscowych nadleśnictw oraz zespołu projektu o wszelkich zagrożeniach dla ptaków i lęgów na terenie ostoi rybołowów.

"Opiekunowie, po przeprowadzonej weryfikacji, zostaną członkami Sieci Opiekunów Stanowisk Rybołowów powołanej przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Dla członków Sieci Opiekunów przeprowadzone zostaną szkolenia i warsztaty prowadzone przez ekspertów ornitologów, w czasie których omówione zostaną dokładne warunki funkcjonowania sieci" - dodano.

Swoje aplikacje należy przesłać do 27 lipca na adres: monika.slusarska-czuber@lasy.gov.pl. (PAP)

Ustawa o ochronie przyrody. Komentarz
Krzysztof Gruszecki
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł