W środę położono kamień węgielny pod nowe budynki, które dopełnią zabudowę ul. Pawiej w samym centrum Krakowa, tuż przy Dworcu Głównym PKP.

Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland poinformował, że jest to trzeci projekt biurowy spółki w Krakowie.

Według niego High5ive to największy projekt biurowy Skanska realizowany w miastach regionalnych, ale też jeden z największych projektów firmy w Europie Środkowo-Wschodniej. W ramach przedsięwzięcia powstanie pięć biurowców dysponujących łącznie 70 tys. metrów kw. powierzchni na wynajem. Będzie tam pracować nawet 7 tys. osób.

Inwestycję podzielono na trzy etapy: pierwszy - składający się dwóch biurowców (zakończenie grudzień 2017 r.), drugi – składający się z dwóch budynków, oraz trzeci – z jednego. Termin rozpoczęcia fazy drugiej i trzeciej uzależniony jest od tempa wynajmu powierzchni w pierwszych dwóch gmachach.

Deweloper podkreśla, że z powodu usytuowania w ścisłym centrum miasta, preferowanym sposobem dojazdu przyszłych pracowników do pracy będzie komunikacja miejska lub rowery. Dlatego przy budynkach przewidziano blisko 100 miejsc na jednoślady. Powstanie też kawiarnia rowerowa, wzorowana na projekcie zrealizowanym przez dewelopera w Sztokholmie.

Kraków jest największym rynkiem biurowym poza Warszawą. Większość budynków wynajmują światowe firmy z branży nowoczesnych usług dla biznesu (BPO/SSC/IT).

Według prognoz stowarzyszenia ASPIRE, zrzeszającego największe firmy tego sektora w Krakowie, w ciągu tego roku branża zwiększy zatrudnienie o 10,5 tys. pracowników. W lutym tego roku zatrudnienie w tym sektorze przekroczyło 50 tys. osób.

Wysoką pozycję Krakowa w sektorze outsourcingu potwierdzają także coroczne zestawienia "Tholons Top 100 Outsourcing Destinations". W ostatnim rankingu ze stycznia 2016 r. stolica Małopolski utrzymała 9. miejsce wśród najatrakcyjniejszych miast na świecie dla tego typu inwestycji. Kraków zajmuje też najwyższą pozycję wśród europejskich miast. (PAP)