Organizacja policyjna z siedzibą w Lyonie nawołuje w rozpowszechnionym w poniedziałek komunikacie, by "przy pomocy obywateli z całego świata zrealizowano operację schwytania i postawienia przed wymiarem sprawiedliwości osób, które dokonują zamachu na środowisko naturalne".

Chodzi o pierwszą operację Interpolu mającą na celu osoby indywidualne, poszukiwane za przestępstwa przeciwko środowisku - sprecyzowano.
Interpol rozpoczął 6 października operację "Infra-Terra", której celem jest schwytania 139 sprawców przestępstw wobec środowiska w 36 ze 190 krajów członkowskich tej organizacji. Osoby te dopuściły się takich przestępstw, jak nielegalny handel kością słoniową, nielegalne rybołówstwo, przemyt dzikich gatunków zwierząt, nielegalny handel i składowanie odpadów, a także nielegalna wycinka lasów.

Podobne operacje dotyczące obu Ameryk ("Infra-Americas") oraz Azji Południowo-Wschodniej ("Infra-SEA"), zostały przeprowadzone w latach 2010 i 2012. W ich wyniku według Interpolu aresztowano na całym świecie 600 osób.(PAP)