Kierownik oddziału prasowego LUW Marta Liberkowska poinformowała, że modernizacja całego obiektu została podzielona na etapy. Termin zakończenia pierwszego etapu, w którym wykonawcą będzie firma Skanska, to koniec listopada br.

„Inwestycja jest niezbędna ze względu na zły stan techniczny tarasu wejściowego, który zagraża bezpieczeństwu jego użytkowników. Konieczna jest również częściowa wymiana nieszczelnej elewacji budynku, co powoduje wnikanie wody do budynku i powstawanie znacznych szkód” - powiedziała PAP Liberkowska.

Ponadto, remont ma także poprawić funkcjonalność budynku i sprawić, by był przyjazny osobom niepełnosprawnym, a jego częściowa termomodernizacja ma wpłynąć na obniżenie kosztów ogrzewania.

„Inwestycja będzie finansowana z budżetu państwa w ramach środków ujętych w planie finansowym LUW na rok 2014. Obecnie trwają prace nad ustalenie zakresu prac kolejnych etapów” - wyjaśniła Liberkowska.

Pierwszy etap obejmie przebudowę piwnicy, parteru i pierwszego piętra budynku, a wejście główne zostanie przeniesione na kondygnację przyziemia i będzie dostępne bezpośrednio z poziomu terenu - poinformowała PAP Monika Froń z firmy Skanska S.A.

„Rozpoczniemy od rozbiórek tarasów zewnętrznych. Roboty będziemy prowadzić w czynnym obiekcie urzędu wojewódzkiego. Będzie to wymagało od nas odpowiedniej organizacji prac, by zapewnić dostęp do budynku interesantom, pracownikom i by nie zakłócać codziennego funkcjonowania urzędu” - powiedział PAP kierownik budowy Marcin Małycha.

Budynek LUW ma 70,34 m wysokości i jest najwyższym budynkiem w Gorzowie Wlkp. Został oddany do użytku w 1986 r. Obecnie pracuje w nim ok. pół tysiąca osób. (PAP)

mmd/ mki/