Nowe miejsce w Centrum Hewelianum nazwano pracownią REenergii. Dzięki zainstalowanym w niej interaktywnym stoiskom i grom dzieci, do których głównie adresowana jest nowa oferta, dowiedzą się m.in., jak poprawnie segregować odpady i jak długo rozkładają się przedmioty, które wyrzucamy na śmieci.

Zwiedzający zobaczą też, jak przebiega proces rozkładu typowej plastikowej butelki i jak wygląda zanieczyszczenie Ziemi oglądane z kosmosu. Jedna z gier pomoże rozpoznać radioaktywne pierwiastki, inna pokaże, ile dwutlenku węgla wytwarzają pojazdy napędzane różnymi paliwami.

Goście pracowni będą też mieli możliwość samodzielnego uruchomienia elektrowni wiatrowej oraz wodnej. Dowiedzą się także, jak wiązka światła może uruchomić samolot.

Pracownia REenergii została urządzona w Kaponierze Południowej, w której dotąd mieściła się wystawa „Energia, niebo i Słońce”. Jak powiedział PAP dyrektor Centrum Hewelianum Przemysław Guzow, nową pracownię uruchomiono w pomieszczeniach, w którym dotąd działała wystawa poświęcona kosmosowi i Słońcu, a pracownia REenergia dołączyła do istniejącej wystawy poświęconej energii.

„W ten sposób w jednym miejscu mamy wystawę mówiącą o tym, czym jest energia, jak powstaje, jak się zachowuje i jak jest wykorzystana, oraz pracownię, która opowiada o tym, co robić, by energię oszczędzać” – podkreślił Guzow. Dodał, że wystawa poświęcona kosmosowi i słońcu wróci do Centrum Hewelianum. „Trwają prace nad dokumentacją nowego obiektu, w którym znajdzie się planetarium. Właśnie tam chcemy zainstalować zdemontowaną wystawę” – powiedział.

Jak wyjaśnił, pracownia REenergii powstała w konsultacji i z pomocą finansową gdańskiego Zakładu Utylizacyjnego; jej przygotowanie trwało około trzech miesięcy. „Dawno już myśleliśmy o stworzeniu miejsca, w którym dzieci w ciekawy, nieszablonowy sposób mogłyby uczyć się segregacji śmieci, dowiadywać się jak postępować, by nie zanieczyszczać środowiska itp. Nie chcieliśmy tego robić na terenie zakładu: urządzenie takiej pracowni w Centrum Hewelianum wydało nam się najlepszym pomysłem” - powiedział PAP dyrektor gdańskiego Zakładu Utylizacyjnego Wojciech Głuszczak.

W czasie ferii w nowej pracowni będą się odbywać warsztaty dla dzieci; ich uczestnicy nauczą się m.in., co można zrobić z niepotrzebnej makulatury, plastikowych butelek itp. W innych pracowniach placówki odbywać się będą z kolei warsztaty chemiczne i fizyczne, w tym pokazujące m.in. działanie ciekłego azotu.

W trakcie zimowych wakacji w Centrum Hewelianum czynne też będą inne wystawy i pracownie, m.in. ekspozycje historyczne, geograficzna wystawa pt. "Dookoła Świata" prezentująca budowę kuli ziemskiej i zachodzących na niej zjawisk oraz najbardziej charakterystyczne cechy siedmiu kontynentów. Otwarte będą także - przygotowane z myślą o najmłodszych zwiedzających - "Laboratorium Pana Kleksa", w którym dzieci mogą m.in. wykonywać samodzielnie najprostsze eksperymenty naukowe a także wystawa "Łamigłówka" przybliżająca podstawowe zasady matematyczne.

Centrum Hewelianum działa od listopada 2008 r. i jest jednostką budżetową miasta Gdańska. Placówkę można uznać za gdański odpowiednik warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Hewelianum położone jest na terenie dawnych fortów, na tyłach głównego dworca kolejowego i autobusowego. Na tym, liczącym 25 hektarów pagórkowatym terenie rozlokowanych jest kilkadziesiąt różnego rodzaju murowanych obiektów - schronów, kaponier, składnic amunicji itp., powstałych głównie w XIX wieku, służących niegdyś obronie miasta, a dziś mieszczących naukowe wystawy i pracownie. (PAP)