Jak wyjaśniono, aplikacja, "dostępna od 15 grudnia br.", może być wykorzystywana w sytuacji, gdy sprzedający nie ma pewności, czy wiek kupującego pozwala na sprzedaż towarów lub np. potrzebuje zameldować w hotelu gościa posługującego się mDokumentami.

"Dzięki aplikacji mWeryfikator szybko i bezpiecznie może sprawdzić, czy informacje prezentowane na wyświetlaczu telefonu są poprawnie pobrane z rejestrów państwowych" - wskazano.

W październiku br. Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło usługę, która umożliwia wymianę danych pomiędzy obywatelami poprzez mobilną aplikację mObywatel. W sytuacjach takich jak stłuczka, obywatele mogą okazać swoje dane bez konieczności spisywania, skanowania czy fotografowania dowodów osobistych.

"Teraz Ministerstwo Cyfryzacji rozszerza możliwości wykorzystania mDokumentów także dla sytuacji, gdy obywatel chce okazać swoje dane w kontaktach z biznesem" - poinformował resort.

Aplikacje mObywatel i mWeryfikator przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z NASK i COI. Są one dostępne bezpłatnie w Google Play.

Jak wskazano, aby okazywać dane za pomocą aplikacji mObywatel należy mieć ukończone 18 lat, wydany ważny dowód osobisty, Profil Zaufany (eGo) i aktywną aplikację mObywatel. (PAP)