Jak powiedziała w piątek prokurator Bożena Jażdrzyk z prowadzącej śledztwo w tej sprawie Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu, przesłuchanie pracownika firmy, który na budowie obsługiwał koparkę, zostało zakończone. Mężczyźnie postawiono zarzut spowodowania zawalenia budynku ze skutkiem śmiertelnym, za co grozi mu do 12 lat więzienia.

„Okazało się także, że mężczyzna nie posiada niezbędnych uprawnień do wykonywania tego typu pracy. Wobec podejrzanego prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego i został on zwolniony do domu” – powiedziała Jażdrzyk.

Właścicielowi przedsiębiorstwa prokuratura postawiła zarzut naruszenia przepisów BHP i narażenia pracowników na ciężki uszczerbek na zdrowiu lub utratę życia. Grozi mu za to 3 lata więzienia. „Wobec tego mężczyzny także zastosowany zostanie środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego” – dodała prokurator.

Do katastrofy doszło w czwartek ok. godz. 10 podczas prac rozbiórkowych w starej fabryce porcelany „Książ” w Wałbrzychu. Zawaliła się jedna ze ścian budynku, przygniatając cztery pracujące przy rozbiórce osoby - dwie zginęły, a dwie zostały ranne.

Na początku spod gruzów ratownicy wyciągnęli najlżej rannego mężczyznę, później zwłoki kolejnego mężczyzny oraz pracownika, który odniósł poważniejsze obrażenia. Po ponad siedmiu godzinach akcji ratowniczej strażacy wydobyli zwłoki ostatniego z mężczyzn. W akcji trwającej ponad siedem godzin brały udział jednostki straży pożarnej z Wałbrzycha oraz grupy poszukiwawcze z psami z Wrocławiu i Lubina.

W całej sprawie przesłuchano kilkunastu świadków, a na miejscu katastrofy prowadzone są obecnie oględziny z udziałem prokuratorów i biegłych. Osobne postępowanie będzie także prowadzone przez inspekcję pracy, który sprawdzi m.in. przygotowanie pracowników do pracy oraz czy na miejscu pracy był koordynator ds. BHP.

Fabryka porcelany „Książ” w Wałbrzychu, na terenie której doszło do wypadku, została wybudowana pod koniec lat 80. XX w. W 2004 r., pomimo prób restrukturyzacji, firma została postawiona w stan upadłości.(PAP)

mic/ bno/