Żbik to nieduży kot drapieżny, w Polsce pod ścisłą ochroną. Jak duża jest obecnie jego populacja w Polsce, dokładnie nie wiadomo. W niektórych źródłach pojawiają się informacje, że to ok. 100-200 osobników. W Polsce żbiki żyją przede wszystkim w Bieszczadach i na Pogórzu Przemyskim.

Jak powiedział PAP w poniedziałek zastępca dyrektora Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży dr Krzysztof Schmidt, który od lat zajmuje się badaniami nad populacją dzikich kotów w Puszczy Białowieskiej, żbik nie jest zwierzęciem z tą puszczą związanym.

Przyznał, że w pierwszej monografii Puszczy Białowieskiej z początku XIX wieku, której autorem jest Juliusz Brincken, jest mowa o tym gatunku, ale te informacje nie znalazły potem potwierdzenia i zostały zdementowane. "Nie ma żadnych naukowych danych, oprócz tej jednej publikacji, które by potwierdzały, że żbik kiedykolwiek był w puszczy" - dodał doktor.

W rezerwacie pokazowym Białowieskiego Parku Narodowego zobaczyć można nie tylko żubry, które są symbolem tej puszczy i parku, ale także łosie, jelenie, sarny, dziki, koniki polskie, wilki i rysia. Są też żubronie, czyli krzyżówki żubrów i bydła domowego.

Sam rezerwat pokazowy jest modernizowany. Jak powiedział PAP kierownik ośrodka hodowli żubrów Białowieskiego Parku Narodowego Jerzy Dackiewicz, prace prowadzone są w taki sposób, by nie utrudniać życia zarówno zwierzętom, jak i zwiedzającym rezerwat, który jest jednym z miejsc najchętniej odwiedzanych przez turystów przyjeżdżających do Puszczy Białowieskiej.