Średnie transakcyjne ceny mieszkań, czyli te, po jakich faktycznie sprzedano lokal, najbardziej wzrosły rok do roku w Bydgoszczy (o 10,3 proc., do 3 tys. 982 zł), Katowicach (o 5,5 proc., do 3 tys. 830 zł) oraz w Olsztynie (o 2,9 proc., do 4 tys. 364 zł). i Toruniu (o 2,9 proc. 4 tys. 440 zł). Ceny spadły zaś w Krakowie (o 4,6 proc., do 5 tys. 985 zł) i Białymstoku (o 2,9 proc., do 4 tys. 57 zł).

Natomiast w porównaniu z majem br. ceny lokali w czerwcu najbardziej wzrosły w Katowicach (o 9,7 proc.) i Łodzi (o 4,7 proc., do 3 tys. 811 zł), a najbardziej spadły w Krakowie (o 2,7 proc.) i w Poznaniu (o 2,6 proc., do 5 tys. 492 zł).

W stolicy za metr kwadratowy trzeba było zapłacić średnio 7 tys. 84 zł, czyli o 2,7 proc. więcej niż w maju br., a o 0,1 proc. więcej rok do roku.
Analityk Home Broker Marcin Krasoń podkreślił, że od kilku kwartałów rynek mieszkaniowy jest stabilny. Dodał, że z czasem sytuacja może się zmienić. Jego zdaniem zwiększenie od początku 2015 r. wkładu własnego przy kredytach hipotecznych do minimum 10 proc. oraz zmiany w rządowym programie "Mieszkanie dla Młodych" mogą w znaczący sposób wpłynąć na rynek.

Resort infrastruktury i rozwoju przygotowuje projekt noweli ustawy "Mieszkanie dla Młodych". Zgodnie z nim z programu będą mogli także korzystać członkowie spółdzielni, podpisujący z nią umowę o budowę lokalu. Obecnie tylko spółdzielnie, działające jak deweloperzy mogą uczestniczyć w MdM, ale nie w przypadku wnoszenia wkładów budowlanych przez jej członków.

Ministerstwu zależy też na zwiększeniu prorodzinnego charakteru programu. Proponuje więc, by małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dwójkę dzieci mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości 20 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania. W przypadku trójki lub większej liczby dzieci wsparcie wyniosłoby 25 proc.

Przyszła nowela ma ponadto rozszerzyć katalog osób, które będą mogły przystąpić do kredytu, kiedy kupujący nie będzie miał wystarczającej zdolności kredytowej.

Od 2014 roku osoby do 35. roku życia z pomocą państwa mogą zaciągać kredyty na zakup pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego. O dopłatę mogą ubiegać się też młodzi, którzy kupią od dewelopera lub zbudują dom jednorodzinny. Pomoc państwa ma polegać na dofinansowaniu wkładu
własnego oraz spłacie części kredytu. (PAP)