Tegoroczna edycja cyklicznej imprezy prezentującej dizajn będzie poświęcona odpadom. Wystawie, która będzie pokazywała przykłady wykorzystania śmieci, będą towarzyszyły warsztaty budowania instrumentów muzycznych z odpadów, gotowania bez wytwarzania resztek oraz koncert.

„We współczesnym projektowaniu mało który z tematów jest tak ciekawy, rozwijający i angażujący, jak nowe materiały. Źródłem tych nowych materiałów są najczęściej odpady. Fusy po kawie, plastikowe torebki, gruz – z wszystkiego tego można zrobić coś nowego. To temat nie tylko ważny, ale po prostu niezwykle ciekawy” - powiedziała dyrektorka Zamku Cieszyn Ewa Gołębiowska.

Organizatorzy wystawy podkreślają, że odpady w Polsce traktowane są jako kłopot - na wysypiskach w Polsce składuje się 70 proc. z nich; być może kluczem do rozwiązania tego problemu jest idea ich przetwarzania na nowe materiały – przekonują.

„Odwrócenie myślenia – że to nie jest problem, ale tak naprawdę nowy potencjał - wydawało nam się odkrywcze, interesujące i ważne. Dlatego też postanowiliśmy zmienić swój rytm i +Dizajn w przestrzeni publicznej+ zorganizować latem, a nie jesienią, w listopadzie” - dodała Gołębiowska. Podkreśliła, że zgodnie z ideą wystawy, stworzono ją z powstałych już wcześniej elementów.

Na wystawie będą prezentowane przykłady mądrego wykorzystania zasobów. Będzie można zobaczyć m.in. plansze przedstawiające dom z Brighton, wybudowany w całości z opadów. Do budowy wykorzystano 20 tys. szczoteczek do zębów, około 2 tony dżinsów, 4 tys. pudełek DVD, 2 tys. dyskietek, 4 tys. kaset VHS, 2 tys. używanych kawałków wykładziny dywanowej i 500 dętek rowerowych.

W Zamku Cieszyn zostanie też zaprezentowany system gromadzenia odpadów na zabytkowym osiedlu familoków w Czerwionce-Leszczynach, a także prosty klimatyzator stworzony z panelu ze sztywnego materiału i plastikowych butelek, który chłodzi bez użycia prądu.

Zwiedzający wystawę dowiedzą się też, jak działa Repair Cafe w Pile, czyli miejsce, w którym pasjonaci majsterkowania naprawiają najróżniejsze przedmioty, dzięki czemu nie trafiają one na śmietnik. Zobaczą też jak działa „Zmień to” – jeden z nielicznych w Polsce sklepów, gdzie nie używa się jednorazowych opakowań, a klienci mogą kupić taką ilość danego produktu, jakiej potrzebują, żeby nie wyrzucać jedzenia.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszył koncert zespołu Recycling Band, grającego na własnoręcznie wykonanych z odpadów instrumentach. Muzycy poprowadzą także warsztaty budowania instrumentów z wykorzystaniem recyclingu. Będzie również pokaz kuchni „zero odpadów”.

Kuratorki wystawy "Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?" - Izabela Bołoz i Katarzyna Dorda - podkreśliły, że w Polsce wciąż ponad połowę plastiku wprowadzanego na rynek trafia na wysypiska, podczas gdy w niektórych krajach 90 proc. tego materiału wykorzystuje się powtórnie. Z drugiej strony Polska wciąż wydaje co najmniej 16 mln zł rocznie na oczyszczanie lasów ze śmieci.

„Większość z projektów prezentowanych podczas tegorocznej wystawy to składowe ekonomii cyrkularnej – nowej koncepcji ekonomicznej, która koncentruje się na nieprzerwanym, ponownym wykorzystywaniu zasobów. Komisja Europejska oficjalnie stwierdziła, że jest to wizja przyszłości, którą chce promować” - powiedziały kuratorki.

Wystawa będzie prezentowana do 22 października. 10 października w Zamku Cieszyn odbędzie się natomiast konferencja, poświęcona recyklingowi, gospodarce odpadami i pomysłom na ograniczenie ilości śmieci. Będą jej towarzyszyły warsztaty dla samorządowców i przedstawicieli firm zajmujących się segregowaniem odpadów. (PAP)