Termomodernizacja szkół, jak poinformowało w poniedziałek biuro prasowe bytomskiego magistratu, realizowana jest w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. "Odpowiedzialna za nią jest firma Siemens, która w czerwcu tego roku podpisała z miastem umowę nie tylko na prace termomodernizacyjne, ale i na wieloletnie zarządzanie energią. Dzięki temu koszty zużycia energii cieplnej zmniejszą się o ok. 50 proc., a elektrycznej – średnio o ok. 20 proc." - podało biuro prasowe.

Prace ruszyły już w kilku szkołach. Na wymianę okien, ocieplanie ścian i dachów wykonawca ma czas do lutego 2016 roku. "Zapewnia jednak, że zdąży z pracami do września 2015 roku" - podaje urząd.

Konsorcjum firm Siemens oraz Siemens Finance z własnych środków przeprowadzi termomodernizację, ponadto po zakończeniu prac w szkołach zostanie zainstalowany zdalny system monitorowania i zarządzania energią. Całość podłączona zostanie do centrum zarządzania energią w Warszawie. Zdalny dostęp do systemu będą miały również odpowiednie służby miejskie w Bytomiu.

Bytomski samorząd szacuje, że po termomodernizacji oszczędności (w zależności od placówki) wyniosą od kilku do kilkudziesięciu procent - przykładowo w Szkole Podstawowej nr 45 koszt energii elektrycznej i cieplnej ma spaść o 33 proc.

Całość przedsięwzięcia kosztować będzie ok. 50 mln zł. "Siemens pokryje koszty prac z własnych pieniędzy, natomiast miasto będzie spłacać to przez 15 lat w równych półrocznych ratach" - podano.

W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z Siemensem współpracują też już inne samorządy w regionie, m.in. od 2010 r. władze Radzionkowa. W ubiegłym roku firma podłączyła do swojego centralnego systemu zarządzania energią 86 obiektów oświatowych z Sosnowca. (PAP)