To ostatnia spośród sześciu umów na budowę trzech podlaskich i trzech mazowieckich odcinków trasy S8, za które odpowiada białostocki oddział GDDKiA. Trasa S8 jest kluczowa dla województwa podlaskiego. Łączna wartość tych sześciu kontraktów to 2,3 mld zł - poinformował w środę rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku Rafał Malinowski.

"Tym samym z chwilą rozpoczęcia sezonu budowlanego w realizacji będą wszystkie brakujące odcinki S8 pomiędzy Wyszkowem, a Białymstokiem. W sumie 83 km na terenie województw mazowieckiego i podlaskiego" - dodał.

Rafał Malinowski poinformował, że na odcinku od węzła Poręba do Ostrowi Mazowieckiej nawierzchnia S8 - podobnie jak na sąsiednim odcinku Wyszków-Poręba - będzie miała nawierzchnię z betonu cementowego. "Droga będzie miała dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu w każdą stronę plus pasy awaryjne. Powstaną dwa węzły drogowe: +Dybki+ oraz +Nagoszewo+" - dodał. Zbudowanych będzie m.in. 38 różnych obiektów inżynierskich (wiadukty, kładki).

Nadzór inwestorski nad budową S8 od Poręby do obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej będzie sprawować firma TPF, z którą również w środę GDDKiA podpisała stosowną umowę. Jej wartość to ponad 11,3 mln zł - poinformował PAP Malinowski.

W ostatnim czasie drogowcy podpisali umowy na budowę ekspresowej ósemki na mazowieckich odcinkach od istniejącej obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej do granicy z województwem podlaskim (9,4 km drogi, wartość kontraktu 248,8 mln zł) oraz na odcinek Wyszków - Poręba (13 km, wartość umowy 334,7 mln zł).

Trwa budowa na odcinkach od granicy województw mazowieckiego i podlaskiego do istniejącej obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa (15 km, 454,9 mln zł), oraz na dwóch odcinkach od tej obwodnicy do Jeżewa (15 km - 434,8 mln zł, 14 km - 440,7 mln zł). Łącznie cały podlaski odcinek S8 Warszawa-Białystok ma ok. 45km.

Dotychczas w Podlaskiem na trasie S8 gotowy jest 23-kilometrowy odcinek Białystok-Jeżewo oraz 11-kilometrowa obwodnica Zambrowa i Wiśniewa.(PAP)