Konkurs ogłosił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Marcin Gregorowicz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Gdańsku poinformował we wtorek PAP, że w kwocie 3,2 mln zł, 2 mln zł przeznaczono na dotacje a 1,2 mln zł na pożyczki.

Powiedział, że maksymalna pomoc finansowa dla projektu to 80 proc. kosztów kwalifikowanych. Jeden projekt może otrzymać dotację w maksymalnej wysokości do 50 proc. (może być to kwota do 400 tys. zł) oraz pożyczkę stanowiącą do 30 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Projekty należy złożyć do 31 marca br. Wyniki mają być opublikowane pod koniec maja.

WFOŚiGW poinformował, że w 2013 roku w ramach konkursu „Słoneczne Pomorze” przydzielono dotacje dla 7 inwestycji. Wykorzystanych zostało na ten cel ok. 330 tys. zł z kwoty ok. 1 mln przeznaczonej na ten cel. Z takiego wsparcia skorzystano m.in. przy instalacji zespołów ogniw fotowoltaicznych o łącznej mocy 14,5 kW na dachach szkół w Czarnej Dąbrówce i Rokitach (gmina Czarna Dąbrówka) oraz przy montażu 45 lamp autonomicznych (lampy solarne lub hybrydowe) w Gdańsku, Lubichowie, Sadlinkach, Słupsku, Kobylnicy i Pruszczu Gdańskim.

Jak ocenia WFOŚiGW, od kilku lat samorządy lokalne wykazują coraz większe zainteresowanie montażem oświetlenia autonomicznego. Ten typ oświetlenia stosuje się na skrzyżowaniach dróg lokalnych, przystankach autobusowych i parkingach, gdzie brak jest możliwości zasilania oświetlenia z sieci elektrycznej. Lampy wykorzystują energię słoneczną a w przypadku instalacji hybrydowych, także energię wiatru. (PAP)