- Na terenie województwa śląskiego nie ma już miasta, czy powiatu, w których nie mielibyśmy zapewnionej podstawowej opieki zdrowotnej - powiedziała rzeczniczka śląskiego NFZ Małgorzata Doros. Dodała, że oznacza to, iż w miastach, gdzie tylko część lekarzy POZ przedłużyło umowy, zostały podpisane umowy na zastępstwo - z SOR-ami, izbami przyjęć i nocną pomocą. W województwie śląskim takich placówek jest ponad 50.

Czytaj: Kujawsko-Pomorskie: wszystkie przechodnie podpisały aneksy do umów >>>

Prezes zrzeszonego w Porozumieniu Zielonogórskim Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Województwa Śląskiego Mariusz Wójtowicz wskazał, że SOR-y oraz izby przyjęć i bez tego mają ogrom pracy - średnio przewija się przez każdy z nich od 2,5 do 3 tysiące pacjentów miesięcznie. 

- Ponadto w SOR-ach i na izbach przyjęć nie ma opieki pediatrycznej. Przecież duża część pacjentów lekarzy POZ nie ukończyła 18. roku życia, a nie we wszystkich miastach szpitale mają oddziały pediatryczne. Nie wystarczy powiedzieć, że opieka zdrowotna będzie zapewniona, lecz na jakim poziomie te świadczenia będą zabezpieczone - powiedział Wójtowicz.

Podpisywanie tzw. umów na zastępstwo z SOR-ami, czy izbami przyjęć ocenił, jako "chwyt ministra zdrowia".
- Każdy pacjent, który się zgłosi, musi być przyjęty niezależnie od tego czy ta umowa jest, czy jej nie ma. Inna sprawa, że kolejki mogą być gigantyczne - dodał Wójtowicz.

W województwie śląskim, według Wójtowicza, będą rejony, gdzie od stycznia 2015 mogą być duże utrudnienia w dostępie do POZ (ze względu na niewielką liczbę umów z lekarzami POZ). Wymienił głównie: Żory, Jastrzębie Zdrój, Wodzisław Śląski, Rybnik, Cieszyn, Skoczów.

Aktualizowany spis placówek, które zawarły kontrakt znajduje się na stronach śląskiego oddziału NFZ (www.nfz-katowice.pl). Ważne informacje dla pacjentów dostępne są również pod numerem całodobowej infolinii śląskiego NFZ - 32/750 66 0532/750 66 05.

Śląski oddział NFZ, jak podała Doros, będzie do północy w środę 31 grudnia 2014 czekał na świadczeniodawców, którzy zdecydują się na podpisanie umów. (pap)