Program będzie realizowany do 2015 r., ma doprowadzić do zmniejszenia zachorowalności na nowotwory o ok. 10 proc. oraz zbliżyć skuteczność leczenia do poziomu osiąganego w krajach Europy Zachodniej i Północnej.

 

Oznacza to, że wyleczeń wśród mężczyzn powinno być ok. 40 proc., a wśród kobiet – ok. 50 proc. Realizacja programu powinna również poprawić dostępność do świadczeń zdrowotnych z zakresu onkologii.

 

W budżecie na 2012 r. na realizację programu zaplanowano 250 mln zł. Środki te będą przeznaczone m.in. na: prewencję nowotworów złośliwych, zwłaszcza będących następstwem palenia tytoniu i niewłaściwego żywienia; profilaktykę i wczesne wykrywanie raka szyjki macicy i piersi; badania przesiewowe służące do wczesnego wykrywania raka jelita grubego; zakup aparatury diagnostycznej do wczesnego wykrywania nowotworów; poprawę jakości diagnostyki i leczenia nowotworów u dzieci oraz szkolenie lekarzy specjalistów w dziedzinie onkologii.

 

Działania te mają być kontynuowane w latach 2013-2014. W tym okresie na realizację programu zostanie przeznaczone rocznie co najmniej 250 mln zł. (PAP)

 

pro/ bos/ gma/