Nie doszło w czwartek do zakończenia procesu w sprawie przygotowania policyjnej prowokacji wobec kardiochirurga Tomasza Hirnle. Obrońcy zgłosili dwóch kolejnych świadków, którzy zostaną przesłuchani za miesiąc.

Proces dotyczy m.in. bezpodstawnego wykorzystania instytucji kontrolowanego wręczenia 5 tys. zł łapówki w akcji przeciw lekarzowi.

Hirnle, zatrzymany i aresztowany na kilka tygodni, po długim procesie został prawomocnie uniewinniony. Sąd uznał bowiem, że nie można było w sposób legalny przeprowadzić takiej akcji, nie mając żadnych wiarygodnych informacji, że przyjmuje on łapówki.

Oskarżeni, to lekarz uważany za inspiratora prowokacji z czerwca 2005 roku i trzech policjantów, zajmujących się zwalczaniem korupcji.

W czwartek sąd częściowo wyłączył jawność rozprawy, na czas wykorzystania w procesie materiałów tajnych. Przesłuchał też kolejnego świadka obrony, który jednak nie wniósł do sprawy nic istotnego.

Proces trwa drugi rok, oskarżony lekarz, w przeszłości podwładny Tomasza Hirnle, i trzej policjanci nie przyznają się do zarzutów. Proces został odroczony do drugiej połowy stycznia 2012 roku, bo sąd zgodził na przesłuchanie dwóch nowych świadków.

Intrygę jednego lekarza wobec drugiego ujawniono dzięki dziennikarskiemu śledztwu. Autor reportażu zawiadomił potem Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie i to ona oskarżyła lekarza, policjantów i trzy osoby biorące udział w prowokacji.

Dwie kobiety dobrowolnie poddały się karze. Sprawa mężczyzny, który odegrał w prowokacji rolę pacjenta, została wyłączona do odrębnego postępowania.

Po uniewinnieniu, Hirnle domagał się do Skarbu Państwa ok. 500 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia za pobyt w areszcie. Jesienią Sąd Apelacyjny w Białymstoku zasądził mu w sumie 90 tys. zł, ale częściowo wyrok uchylił, by sąd pierwszej instancji jeszcze raz zbadał, czy odszkodowanie nie powinno być wyższe. (PAP)

rof/ bos/ jbr/