W regionie spośród 342 świadczeniodawców POZ na podpisanie kontraktów zdecydowało się do tej pory 139 podmiotów. Dla pacjentów uruchomiono specjalną infolinię.

- Pracownicy podkarpackiego oddziału NFZ odpowiedzialni za kontraktowanie usług z świadczeniodawcami POZ w środę 31 grudnia 2014 będą pracować do północy – powiedział rzecznik NFZ w Rzeszowie Marek Jakubowicz.

Dodał, że pacjenci, których gabinety POZ nie podpiszą kontraktów, mogą skorzystać z innych przychodni, szpitalnych izb przyjęć lub szpitalnych oddziałów ratunkowych.
- Informacje o podmiotach, które podpisały kontrakty można znaleźć na stronie internetowej oddziału NFZ. Od 1 stycznia 2015 będzie też czynna infolinia dla pacjentów. Przez całą dobę można dzwonić pod numer 800 804 009 – przypomniał Jakubowicz.

Najtrudniejsza sytuacje jest w Tarnobrzegu i Mielcu; tam umów z NFZ nie podpisał tam żaden świadczeniodawca. W obu miastach opiekę pacjentom mają zapewnić miejscowe szpitale.

Czytaj: Zarządzenie prezesa NFZ: POZ w izbach przyjęć i SOR-ach >>>

Natomiast w przypadku pozostałych świadczeń podkarpacki NFZ zaaneksował 100 procent kontraktów. Szpitale, placówki ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, opieki pielęgnacyjno-opiekuńczej, opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień mają umowy wieloletnie, w roku 2014 podpisały jedynie aneksy do nich.

W skali kraju umowy na 2015 roku podpisało blisko trzy czwarte lekarzy rodzinnych.

Czytaj: Ministerstwo Zdrowia: umowy na 2015 rok podpisało 74 procent lekarzy POZ >>>

Po fiasku negocjacji z resortem zdrowia Porozumienie Zielonogórskie zapowiedziało, że po 1 stycznia 2015 lekarze zrzeszeni w tej organizacji nie otworzą gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej. Oznacza to, że zamknięta może być ponad połowa gabinetów POZ w siedmiu województwach: lubuskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim, opolskim i łódzkim. W tych regionach - jak podaje PZ - do organizacji należy ponad połowa lekarzy POZ. W sumie pod opieką lekarzy należących do PZ jest około 12 mln pacjentów.(pap)