Resort zdrowia zbiera dane na temat liczby wypowiedzeń umów, za pośrednictwem urzędów wojewódzkich. Przekazane  informacje pochodzą z raportu zbiorczego, datowanego na 29 stycznia 2018.

Najwięcej przypadków wypowiedzenia tzw. klauzuli opt-out odnotowano w województwach: dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim i śląskim. Najmniej - w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim oraz warmińsko-mazurskim.

 [-OFERTA_HTML-]

W województwie dolnośląskim klauzulę wypowiedziało 235 rezydentów i 97 innych lekarzy; w województwie mazowieckim odpowiednio 387 rezydentów i 233 innych lekarzy; w województwie łódzkim – odpowiednio 331 i 260; z a województwie śląskim – 159 rezydentów i 262 innych lekarzy.

W województwie lubuskim klauzulę opt-out wypowiedziało 6 rezydentów i 19 innych lekarzy; w województwie zachodniopomorskim – 15 rezydentów i 1 inny lekarz; w warmińsko-mazurskim – 34 lekarzy rezydentów i dwóch innych lekarzy.

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w Polsce jest około 135,5 tysiąca lekarzy wykonujących zawód; liczba rezydentów to około 16 tysięcy.

Młodzi lekarze protestują od 2 października 2018. Początkowo rezydenci prowadzili protest głodowy, z czasem zdecydowali o zmianie formy – zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out, dzięki której w wielu szpitalach zapewniona jest całodobowa obsada lekarska. Rezydenci domagają się między innymi szybszego zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia oraz wzrostu wynagrodzeń.

Szef MZ Łukasz Szumowski spotkał się z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów OZZL 19 stycznia 2018. Strony oceniły rozmowy jako merytoryczne. Opinii publicznej nie przekazano szczegółów; ustalono bowiem, że przebieg rozmów nie zostanie na tym etapie ujawniony. Strony zgodnie informowały, że omawiano wszystkie postulaty młodych lekarzy.

Kolejne spotkanie ministra zdrowia i rezydentów zaplanowano na 1 lutego 2018. (pap)

 [-DOKUMENT_HTML-]