Jak podkreślali na konferencji naukowej, która w piątek i sobotę odbywa się w Warszawie, każda ciężarna powinna mieć zlecone badanie poziomu glukozy we krwi na czczo już podczas pierwszej wizyty u ginekologa, natomiast panie szczególnie narażone na cukrzycę ciążową powinny od razu otrzymać skierowanie na test obciążenia glukozą (w ilości 75 gram na czczo).
Podczas wydarzenia zainaugurowano ogólnopolską kampanię edukacyjną pt. „Słodkie mamy”, której celem jest zwiększenie świadomości ciężarnych pań, u których zdiagnozowano cukrzycę ciążową, na temat zasad kontroli i leczenia tego zaburzenia. Jej organizatorem jest firma Bayer.
Jak wyjaśnił prof. Maciej Małecki z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych Collegium Medicum UJ w Krakowie, cukrzycą ciążową określa się różnego stopnia zaburzenia metabolizmu węglowodanów, w tym pełnoobjawową cukrzycę, które zostały po raz pierwszy rozpoznane w ciąży i które po ciąży zwykle ustępują. Zostawiają jednak swój ślad w postaci wyższego ryzyka rozwoju cukrzycy u kobiety, zwłaszcza cukrzycy typu 2, a w mniejszym stopniu cukrzycy typu 1.
„Co ważne, cukrzyca ciążowa rodzi ryzyko poważnych powikłań dla płodu i matki” – powiedział w rozmowie z PAP diabetolog. Wśród zagrożeń dla dziecka wymienił urazy okołoporodowe i większą umieralność okołoporodową, dużą masę noworodka (która zwiększa ryzyko różnych schorzeń w przyszłości – PAP), epizody hipoglikemii (tj. niedocukrzenia) po porodzie, wady wrodzone, a nawet obumarcie wewnątrzmaciczne płodu w 8. lub 9 miesiącu ciąży. W przypadku ciężarnej są to: wielowodzie, stan przedrzucawkowy oraz rzucawka.
„Dobra informacja jest taka, że właściwa diagnostyka i dobra kontrola poziomu glukozy we krwi podczas ciąży znacznie zmniejszają ryzyko tych powikłań” – podkreślił.
Eksperci szacują się, że cukrzyca ciążowa występuje u ok. 10 proc. ciężarnych. Wśród czynników ryzyka cukrzycy ciążowej prof. Małecki wymienił: wiek po 35. roku życia, nadwagę lub otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę we wcześniejszej ciąży, wielokrotne porody, wcześniejsze urodzenie bardzo dużego dziecka lub dziecka z wadą rozwojową, wcześniejszy zgon wewnątrzmaciczny płodu, rodzinne ryzyko cukrzycy typu 2, zespół policystycznych jajników.
„Kobiety często już na początku ciąży słyszą, że teraz muszą jeść za dwoje. Tymczasem nadmierny przyrosty masy ciała może indukować cukrzycę ciążową” – powiedziała PAP prof. Wender-Ożegowska. Według niej, jeśli kobieta przed ciążą nie była na diecie restrykcyjnej to nie musi nagle znacznie zwiększyć spożycia kalorii. Przyjmuje się, że w okresie ciąży średni przyrost masy ciała powinien wynieść ok. 8-12 kg.
Specjalistka wyjaśniła, że jeśli u pacjentki zostanie zdiagnozowana cukrzyca ciążowa to lekarz powinien ją skierować do poradni diabetologicznej, gdzie zostanie jej zalecona regularna kontrola poziomu glukozy (przy pomocy glukometru) oraz odpowiednie postępowanie terapeutyczne. U części pacjentek do zapewnienia kontroli glukozy wystarczy zmiana diety (głównie ograniczenie spożywanych kalorii, tłuszczów oraz cukrów prostych), a u części należy wdrożyć dodatkowo insulinoterapię. Zdaniem prof. Wender-Ożegowskiej, zalecenia dotyczące diety i kontroli poziomu glukozy może zarekomendować sam ginekolog, aby pacjentka mogła je wdrożyć zanim dostanie się do poradni diabetologicznej.
W celu ułatwienia kobietom z cukrzycą ciążową dotarcie do informacji na temat tego zaburzenia, konieczności i sposobów jego kontrolowania, powstawała specjalna strona internetowa w ramach kampanii „Słodkie mamy” (www.slodkiemamy.pl). W trakcie oczekiwania na wizytę u diabetologa, a także później pacjentki będą mogły znaleźć na niej m.in. wskazówki nt. diety oraz dzienniczek samokontroli. Kampania ta jest dedykowana kobietom z cukrzycą ciążową, ale ma też stanowić narzędzie pracy ginekologów położników, diabetologów i pielęgniarek diabetologicznych. Otrzymają oni materiały edukacyjne, które będą mogli przekazywać pacjentkom.

Joanna Morga (PAP)