- Fuzja placówek medycznych zawsze budzi wiele emocji, dlatego zadaniem dyrektora jest przekazywanie rzetelnych informacji oraz tonowanie nastrojów. Niestety, Grzegorz Szpyrka eskalował ten konflikt, między innymi biorąc udział w działaniach komitetu protestacyjnego – powiedział w środę 15 marca 2017 roku wiceprezydent Chorzowa i przewodniczący Rady Społecznej CHCPiO Wiesław Raczyński.

Grzegorz Szpyrka powiedział w środę, że decyzja o jego odwołaniu nie została zaopiniowana przez zwołaną w trybie nagłym radę społeczną szpitala, której przedstawiciele odmówili procedowania tej kwestii i skreślili ją z porządku obrad.

- Starałem się być obiektywny w relacjonowaniu załodze planów władz miasta, ale pracownicy mieli uzasadnione, moim zdaniem, obawy o swoje miejsca pracy i los szpitala, ponieważ nikt nie przedstawił nam dokładnego planu połączenia, nawet uzasadnienie uchwały rady miasta było dość enigmatyczne. Słyszymy jedynie deklaracje, że wszystko będzie w porządku - powiedział.

- To dla mnie trudny moment, bo kierowałem tym szpitalem przez 21 lat i z podupadającej w latach 90. placówki wyprowadziliśmy go wraz z zespołem na szpital o dobrej renomie, z 9 mln zł na plusie - dodał.

Jak informuje Urząd Miasta w Chorzowie, Włodzimierz Kaczmara ma wieloletnie doświadczenie menadżerskie w placówkach medycznych, był zastępcą dyrektora Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach. Ukończył Akademię Ekonomiczną w Krakowie, jest specjalistą z zakresu doskonalenia kadr kierowniczych i gospodarowania zasobami pracy.

 [-DOKUMENT_HTML-]

 

Przedstawiciele władz miasta zapewniają też, że połączenie szpitali w Chorzowie będzie miało charakter wyłącznie administracyjny i że nie zmieni się dostępność do usług medycznych dla pacjentów. Stan zatrudnienia w szpitalu dziecięcym ma pozostać na dotychczasowym poziomie, nie zmienią się również plany inwestycyjne.

- Celem zmiany jest usprawnienie procesu zarządzania, polepszenie świadczenia usług medycznych oraz zintensyfikowanie inwestycji – oświadczył w środę 15 marca 2017 wiceprezydent Raczyński.

Pracownicy Zespołu Szpitali Miejskich opowiadają się za połączeniem, sprzeciwia mu się natomiast personel szpitala dziecięcego. Podczas wtorkowej (14 marca 2017) konferencji prasowej w Chorzowie przedstawiciele ChCPiO przekonywali po raz kolejny, że połączenie szpitali nie będzie korzystne. Broniąc odrębności chorzowskiej pediatrii, wskazywali na renomę i dorobek placówki.


Czytaj: Sieć szpitali po poprawkach - czyli jakie zmiany znalazły się w nowej wersji projektu ustawy?>>>


Zdaniem Katarzyny Kubicy z "Solidarności" w CHCPiO, to właśnie obecność dyrektora na wtorkowej konferencji i wsparcie protestu pracowników przesądziło o usunięciu dyrektora Szpyrki ze stanowiska. Jak zaznaczyła, pracownicy mają wątpliwości co do prawidłowości przebiegu procedury odwołania dyrektora.

- Chcemy skonsultować z prawnikami między innymi kwestię kontroli, jaką powinien naszym zdaniem przeprowadzić w Urzędzie Miasta organ nadzorczy, bo dzieje się tam coś bardzo niepokojącego - powiedziała Kubica.

Uchwałę w sprawie połączenia szpitali chorzowscy radni podjęli w lutym 2017 roku, ale wojewoda śląski ją unieważnił, wskazując na niedotrzymanie terminu konsultacji społecznych. Samorząd zajął się sprawą po raz drugi; projekt nowej uchwały jest już w konsultacjach i ponownie trafi na sesję. Głosowanie radnych w tej sprawie odbędzie się na przełomie marca i kwietnia 2017.

Jak głosiła pierwotna uchwała, połączenie szpitali miałoby polegać na przeniesieniu całego mienia ChCPiO na ZSM. Pracownicy pierwszego z tych szpitali staliby się pracownikami drugiego.

Według projektu sieci szpitali, jeśli nie doszłoby do fuzji, ZSM znalazłby się na poziomie szpitali powiatowych (i nie otrzymałby ryczałtu na wszystkie dotychczasowe oddziały), a ChCPiO na poziomie szpitali pediatrycznych. Przepisy miałyby obowiązywać od 1 października 2017 rokuk. (pap)