Na Dolnym Śląsku jest 2,6 tys. przychodni specjalistycznych, które mają podpisane kontrakty z NFZ. "Umowy te wygasną 31 sierpnia, a od 1 września będą obowiązywać nowe, na które konkurs zostanie ogłoszony 2 kwietnia" - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka dolnośląskiego NFZ Joanna Mierzwińska.
Obecne, dwuletnie umowy, z przychodniami specjalistycznymi miały obowiązywać do 31 stycznia przyszłego roku. Dolnośląski NFZ zdecydował się na ich wypowiedzenie po nieprawidłowościach, które wykazały kontrole Funduszu w połowie ze 140 sprawdzonych przez urzędników placówek. "Te nieprawidłowości dotyczyły m.in. braku sprzętu deklarowanego przy zawieraniu kontraktu czy harmonogramu pracy lekarzy, którzy mieli przyjmować na przykład dwa razy w tygodniu, a przyjmowali kilka razy w miesiącu" - tłumaczyła rzeczniczka.
Wcześniejsze wypowiedzenie umów ma pozwolić na skontrolowanie gabinetów specjalistycznych przed zawarciem nowych kontraktów. NFZ w ciągu trzech miesięcy zamierza skontrolować wszystkich świadczeniodawców, którzy wystartują w konkursie. "Zazwyczaj jest to około 3 tys. placówek" - powiedziała rzeczniczka.
Umowy zostaną podpisane z tymi przychodniami, które rzeczywiście spełniają deklarowane w konkursie warunki. "Pozwoli to na skończenie z fikcją, z którą do dej pory mieliśmy do czynienia" - dodała Mierzwińska. (PAP)