W środę w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbyło się posiedzenie ze wszystkimi wojewodami, którzy podjęli się wykonania procedur państwowych, które w takich sytuacjach należy zastosować. 

- Szef RCB jest ze mną w stałym kontakcie i tak będzie do momentu, aż wszystkie umowy, te, które powinny być podpisane, będą podpisane - dodał.

Dodał, że po raz pierwszy uruchomiona została procedura służąca skutecznemu informowaniu obywateli.
- Uruchamiany regionalne systemy ostrzegawcze. Jest to nowa procedura, która jest koordynowana przez ministerstwo administracji. Chodzi o to, aby dotrzeć z pełną informacją do pacjentów - o numerach infolinii, o tym, gdzie mogą sprawdzić, które przychodnie zostały zamknięte, a które pracują - powiedział.

Czytaj: Arłukowicz: na 380 powiatów, w 378 jest przynajmniej jedna umowa POZ >>>

Po fiasku negocjacji z resortem zdrowia Porozumienie Zielonogórskie zapowiedziało, że po 1 stycznia 2015 lekarze zrzeszeni w tej organizacji nie otworzą gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Oznacza to, że zamknięta może być ponad połowa gabinetów POZ w siedmiu województwach: lubuskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim, opolskim i łódzkim. W tych regionach - jak podaje PZ - do organizacji należy ponad połowa lekarzy POZ.

W sumie pod opieką lekarzy należących do PZ jest około 12 mln pacjentów. (pap)