Jak poinformowała rzecznik, zgłoszenie dotyczyły  niemożliwości zaszczepienia dziecka czy uzyskania recepty dla pacjentów z przewlekłymi chorobami z powodu braku dostępu do dokumentacji medycznej. Najwięcej było ich w województwach: lubuskim, dolnośląskim, śląskim, warmińsko-mazurskim.

- Świadczeniodawcy chyba zapomnieli, że prawa pacjenta powinny być przestrzegane zarówno w tych placówkach, które mają podpisany kontrakt z NFZ, jaki w tych, które nie mają. Naruszane jest w tym momencie prawo do dokumentacji medycznej. W tej sytuacji będą wszczynać postępowania w sprawie praktyk naruszających prawa pacjenta - zapowiedziała rzecznik.

Więcej na temat umów na usługi w zakresie POZ na rok 2015 czytaj tutaj:  www.zdrowie.abc.com.pl

Pracownicy Biura Rzecznika Praw Pacjenta pod numerem 800 190 590 na bieżąco informują pacjentów, w której placówce medycznej najbliżej ich miejsca zamieszkania mogą otrzymać niezbędną pomoc w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Infolinia będzie czynna również w najbliższy weekend.

Po fiasku negocjacji z resortem zdrowia Porozumienie Zielonogórskie zapowiedziało, że po 1 stycznia 2015 lekarze zrzeszeni w tej organizacji nie otworzą gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej.

Według informacji resortu umowy z NFZ na 2015 rok aneksowało 80 procent lekarzy POZ.

 

W sumie pod opieką lekarzy należących do PZ jest około 12 mln pacjentów. (pap)