Dokument przygotował wybrany w maju nowy zarząd regionu.
W maju odwołany został z funkcji marszałka województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta, większość utraciła też dotychczasowa koalicja PO-PSL-SLD. Władzę w samorządzie woj. podkarpackiego przejęła koalicja PiS i Prawicy Rzeczypospolitej, marszałkiem zaś wybrano Władysława Ortyla (PiS). Nowy zarząd aktualizacją strategii dla regionu zajął się zaraz po wyborze.

W poprzedniej wersji dokumentu było osiem obszarów, na które położony był nacisk. Po nowelizacji obszary są tylko cztery: konkurencyjna i innowacyjna gospodarka; kapitał ludzki i społeczny; sieć osadnicza; środowisko i energetyka.

Jak tłumaczył zarząd województwa, mniejsza liczba obszarów wynika z tego, że wspierane mają być tylko mocne strony regionu, takie jak przemysł lotniczy, rolno-spożywczy, informatyczny i turystyczny.

Strategia ma też wyrównywać dysproporcje między poszczególnymi obszarami na Podkarpaciu o różnym stopniu rozwoju. Dokument wskazuje bowiem tzw. obszary strategicznej interwencji, których jest ok. 30. Dzięki temu wiadomo będzie, które miejsca w pierwszej kolejności wymagają interwencji, głównie finansowej.

Podkarpacie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 ma otrzymać ponad 1 mld 895 mln euro.