Podczas happeningu nazwanego „Upadek muru lubelskiego”, przy dźwiękach muzyki i biciu w bębny, robotnicy pocięli i przewrócili ogrodzenie zbudowane z metalowych blach. Na fasadzie budynku wyświetlono impresje filmowe przypominające niektóre wydarzenia minionych 40 lat, od rozpoczęcia budowy.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił, że Centrum Spotkania Kultur powstało dzięki współpracy samorządów województwa i miasta. „Okazało się, że razem można obalić ten mur, który przez kilkadziesiąt lat tutaj stał. Lublin zyskał znakomitą instytucję kultury przed jubileuszem 700-lecia nadania praw miejskich, który przypada za dwa lata” – powiedział.

Żuk odsłonił tablicę z nazwą Plac Teatralny, którą będzie nosić przestrzeń przed nowym gmachem, powstała po likwidacji ogrodzenia budowy. Nowy plac ma około 2,5 tys. metrów kwadratowych, oddziela historyczne centrum Lublina od kampusu akademickiego. Przystosowano go do jeżdżenia deskorolkach i rowerach bmx, przy ścianie Centrum wybudowane są pochyłe podjazdy. W otoczeniu placu są tereny zielone, w przyszłości będą tu stoiska z wyrobami artystycznymi.

Centrum Spotkania Kultur (CSK) rozpocznie działalność w przyszłym roku – zapowiedział jego dyrektor Piotr Franaszek. „Chcemy, żeby to było miejsce, gdzie obok wydarzeń najwyższej jakości na sali operowej, będą odbywały się wydarzenia z pogranicza kultury, funkcjonowały stowarzyszenia, organizacje. Będzie ścianka wspinaczkowa, ogrody na dachu, gdzie będą programy ekologiczne, na przykład ekspozycja uli ze wszystkich kontynentów, pokażemy też różne kultury, od tych etnicznych po współczesne” – powiedział Franaszek.

W poniedziałek w nowym gmachu zaplanowano spotkanie pod hasłem „Jak budować teatr?” Mają w nim wziąć udział m.in. Krystyna Janda, Tomasz Karolak, Jan Klata, Włodzimierz Staniewski i Leszek Mądzik.

Centrum to największa inwestycja w infrastrukturę kultury w Lubelskiem - jej łączny koszt wynosi ponad 200 mln zł, z czego 114 mln zł ma pochodzić z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

W lipcu ubiegłego roku minęło 40 lat od rozpoczęcia w tym miejscu budowy gmachu teatru. Miały w nim być trzy sale z łączną liczbą miejsc dla 2,3 tys. widzów. Zaplanowana z rozmachem inwestycja utknęła już w latach 70. ubiegłego wieku. Oddano do użytku tylko część budynku, w której mieści się Filharmonia Lubelska i Teatr Muzyczny.

Niedokończona, większa część gmachu o wysokości około 40 metrów, ogrodzona drewnianym płotem, przez wiele lat niszczała. Mieszkańcy nazywali obiekt „teatrem w budowie”.

W 2012 r. w miejscu nieukończonego teatru rozpoczęła się budowa Centrum Spotkania Kultur - ośrodka nawiązującego do tradycji współistnienia różnych kultur w Lublinie i na Lubelszczyźnie.

Powierzchnia nowego gmachu wynosi blisko 30 tys. mkw. Jest w nim m.in. nowoczesna, wielofunkcyjna sala widowiskowa na 1 tys. miejsc, w której można będzie organizować koncerty, spektakle teatralne i operowe oraz sala kameralna na 200 miejsc i kinowa na 64 miejsca. Na dachu powstaną ogrody i kino letnie. Na elewacji budynku ma być zamontowany ekran multimedialny, na którym wyświetlane będą m.in. relacje ze spektakli czy transmitowane na żywo wydarzenia kulturalne. (PAP)