Rekordzistą, który najdłużej zasiada na prezydenckim fotelu w regionie, jest prezydent nadmorskiego Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Jeśli w listopadzie wygra, będzie to jego czwarta prezydencka kadencja w III Rzeczpospolitej (Żmurkiewicz pełnił także funkcję prezydenta Świnoujścia czasach PRL w latach 1984 - 1988).

Na czwarte zwycięstwo ma ochotę obecnie urzędujący prezydent Stargardu Szczecińskiego Sławomir Pajor. Trzecią kadencję chcieliby rozpocząć prezydent Szczecina Piotr Krzystek i prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek. Z kolei na drugą kadencję ma szanse prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego dr hab. Maciej Drzonek przypomniał w rozmowie z PAP, że toczy się dyskusja na temat ograniczenia kadencji samorządowców do dwóch. Jego zdaniem jednak, nie jest dziwne to, że mieszkańcy chcą oddawać sprawy w ręce tej samej osoby na dłużej niż dwie kadencje, bo po prostu są z niej zadowoleni. Nie powinno się odbierać im tej możliwości - dodał.

Drzonek wskazał także, że prawie połowa prezydentów polskich miast na prawach powiatu sprawuje władzę, co najmniej przez trzy kadencje. Charakterystyczne jest to, że w większości są to kandydaci pozapartyjni, albo "ukrywający" swą partyjność - dodał. Takich jawnie partyjnych prezydentów jest wśród nich tylko trzech; prezydent Świnoujścia Żmurkiewicz (SLD), prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz (PO), a także rządzący Sosnowcem Kazimierz Górski (SLD) - wyliczył.

Zdaniem Drzonka wyborcy zmęczeni rozgrywkami partyjnymi i zainteresowani tym, żeby w miejscu, w którym mieszkają, żyło im się lepiej, wybierają kandydatów bezpartyjnych. Ta reguła potwierdza się również w regionie - podkreślił.

Drzonek przewiduje, że na Pomorzu Zachodnim faworytami będą urzędujący prezydenci. Jego zdaniem niespodzianki można się ewentualnie spodziewać w Koszalinie, gdzie Jedlińskiemu mógłby zagrozić Artur Wezgraj lub Szczecinku, gdzie urzędujący burmistrz Jerzy Hardie-Douglas może stracić wizerunkowo przez ostatnio nagłośniony incydent ze strażą miejską (chodzi o umieszczony w internecie film z zatrzymania mężczyzny, wobec którego straż miejska jakoby miała zastosować przemoc - PAP).

Stolica województwa jest areną, na której o fotel prezydenta walczy ośmiu kandydatów. Lokalni komentatorzy największe szanse dają jednak urzędującemu drugą kadencję Piotrowi Krzystkowi. Zmierzą się z nim m.in. Łukasz Tyszler (PO), Artur Szałabawka (PiS), Dawid Krystek (SLD) i niezrzeszona Małgorzata Jacyna-Witt.

W Koszalinie szykuje się powtórka z wyborczej walki sprzed czterech lat, kiedy również Jedliński (PO) i Wezgraj spotkali się w drugiej turze. Wezgraj, który jest obecnie radnym Stowarzyszenia Lepszy Koszalin, przegrał wówczas nieco ponad 500 głosami. Do walki stanie również obecna radna Anna Mętlewicz (PiS) a także przedsiębiorca, właściciel pizzerii Kyle Attenborough (Komitet Wyborczego Wyborców Kyle Attenborough Moje Nowe Miasto Yolo!).

Wydaje się, że weteranowi walk o prezydenturę Świnoujścia Januszowi Żmurkiewiczowi (SLD) nie zagrożą w kolejnym zwycięstwie, ani obecna radna Elżbieta Jabłońska (PO), ani radny i były wiceprezydent tego miasta Andrzej Szczodry (Grupa Morska Cała Na Przód).

Po raz trzeci w prezydenckim fotelu zamierza zasiąść prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek (PO). Gromek zmierzy się m.in. z artystą rzeźbiarzem Wiktorem Szostało - do niedawna kandydatem Twojego Ruchu, a teraz startującym z Komitetu Wyborczego Wyborców Kyle Attenborough Moje Nowe Miasto Yolo! O Szostale kilka tygodni temu zrobiło się głośno, kiedy - według lokalnych mediów - miał zapowiedzieć, że chciałby, aby w Kołobrzegu na ochotnikach można było testować leki. Deklaracja miała zdziwić nawet kolegów z Twojego Ruchu. Później opuścił partię i tłumaczył, że jego słowa zostały źle zrozumiane.

Mieszkańcy Stargardu Szczecińskiego zdecydują, czy po raz czwarty powierzą kierowanie miastem Sławomirowi Pajorowi, który startuje z poparciem PO. Jego plany mogą pokrzyżować m.in. członek zarządu powiatu stargardzkiego PiS Ireneusz Rogowski i pochodzący z Senegalu obecny radny miejski Sy Amadou, który jest kandydatem SLD.

Obecny burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas (PO) zmierzy się z Joanną Pawłowicz z komitetu Razem dla Szczecinka, w którym oprócz PiS, znalazły się także Wspólnota Samorządowa, Kongres Nowej Prawicy i Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Terra.

Wszystko wskazuje na to, że zwycięstwo w kieszeni mają już kandydaci na burmistrzów: Dziwnowa (Grzegorz Jóźwiak), Gościna (Marian Sieradzki), Polanowa (Grzegorz Lipski), Nowego Warpna (Władysław Kiraga), a także Mirosławca (Piotr Pawlik) - PKW zarejestrowała tam bowiem tylko po jednym kandydacie.

W Zachodniopomorskiem najwięcej kandydatów, bo aż dziewięciu ubiega się o fotel burmistrza Myśliborza, natomiast po ośmiu stara się o fotel burmistrza Pyrzyc i prezydenta Szczecina.

Wybory wójtów, burmistrzów, prezydentów miast odbędą się 16 listopada. (PAP)

res/ epr/ pz/