Prezes Nextbike Polska Tomasz Wojtkiewicz w przesłanym mediom komunikacie zaznaczył, że "te liczby naprawdę robią wrażenie". "Pół miliona wypożyczeń w niecałe cztery miesiące, podczas gdy przez cały zeszły sezon było ich 388 tysięcy. To największa w tym roku dynamika wzrostu w całej Polsce" – dodał.

Podkreślił także, że w ciągu ostatniego roku system Poznańskiego Roweru Miejskiego "powiększył się ponad dwukrotnie - z 443 do 963 rowerów, a jego popularność wzrosła czterokrotnie". "To tendencja, którą obserwujemy w całej Polsce. Każde powiększenie systemu roweru miejskiego skutkuje kilkukrotnie większym wzrostem jego popularności" – ocenił.

Od początku sezonu każdy z rowerów był wypożyczany średnio ponad 519 razy. Poznaniacy mieli do dyspozycji 88 stacji i 923 rowery. W tym miesiącu dodatkowo do systemu wprowadzono 40 dodatkowych rowerów. Cały system zyskał natomiast ponad 25. tys. nowych użytkowników.

Zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu Daniel Wawrzyniak podkreślił z kolei, że coraz większa popularność roweru miejskiego jest sygnałem, że "rozwijając system PRM zmierzamy w kierunku, jakiego oczekują od nas mieszkańcy".

Jak wskazują operatorzy PRM, maj był najbardziej rekordowym pod względem liczby wypożyczeń – odnotowano ich niemal 160 tys.

Poznański Rower Miejski w stolicy Wielkopolski działa od kwietnia 2012 r. Łączna liczba wypożyczeń w latach 2012-2016 wyniosła 671 tysięcy. Jak zapowiadają operatorzy, w przyszłym roku sieć ma być ponownie rozbudowana i poznaniacy będą mogli korzystać ze 108 stacji na terenie miasta. (PAP)

ajw/ malk/