Kosewski będzie pełnił tę funkcję od czwartku do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego burmistrza - poinformowała PAP rzecznik prasowa wojewody warmińsko-mazurskiego Bożena Ulewicz.

Powołanie osoby pełniącej obowiązki włodarza miasta jest spowodowane wygaśnięciem mandatu dotychczasowego burmistrza Olecka Wacława Olszewskiego, który naruszył ustawowy zakaz łączenia funkcji w samorządzie z prowadzeniem działalności gospodarczej lub zarządzania taką działalnością.

Jak ustaliło Centralne Biuro Antykorupcyjne, Olszewski od kwietnia 2010 r. do stycznia 2016 r. pełnił jednocześnie funkcje burmistrza i prezesa zarządu koła łowieckiego "Sarna". Koło prowadziło działalność gospodarczą, uzyskując przychody ze sprzedaży upolowanej zwierzyny czy udostępniania strzelnicy myśliwskiej. Olszewski - jak zapewniał - był przekonany, że działa zgodnie z prawem.

Ponieważ olecka rada miejska - wbrew obowiązkowi - nie podjęła uchwały o wygaszeniu mandatu burmistrza, musiał zrobić to wojewoda. Olszewski zaskarżył tę decyzję. Pod koniec marca Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną samorządowca i wygaszenie jego mandatu stało się prawomocne.

W niedzielę 21 maja w mieście odbędą się przedterminowe wybory nowego burmistrza. Zgodnie z kalendarzem wyborczym, do 18 kwietnia do komisarza wyborczego w Olsztynie powinny wpłynąć zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych. Termin zgłaszania kandydatów na burmistrza upłynie 27 kwietnia o północy - lista zarejestrowanych kandydatów ma być opublikowana 8 maja.

(PAP)