Dodatkowe bezpłatne pociągi należących do samorządu województwa Kolei Śląskich zawiozą pielgrzymów na spotkanie z Ojcem Świętym, które odbędzie się w Częstochowie w ramach Światowych Dni Młodzieży. Łącznie w ramach tego wydarzenia Koleje Śląskie uruchomią 55 dodatkowych pociągów i przewiozą ponad 24 tys. osób.

Papież Franciszek odprawi mszę świętą na Jasnej Górze w Częstochowie (Śląskie) 28 lipca 2016 r. Tego dnia cała komunikacja w regionie, obsługiwana przez Koleje Śląskie, będzie darmowa, a do Częstochowy pojedzie dodatkowych 16 par pociągów, które przewiozą 11 tys. pielgrzymów. Regularne pociągi będą miały tego dnia podwójne składy, a na największych stacjach w regionie do dyspozycji będzie dodatkowa obsługa w postaci informatorów i osób na infolinii.

Koleje Śląskie przygotowały także specjalną ofertę dla pielgrzymów w trakcie Światowych Dni Młodzieży. Od 20-23 lipca uruchomione zostaną dodatkowe składy do Oświęcimia – 9 połączeń dla prawie 5 tys. pasażerów i do Piekar Śląskich (Radzionków) – 14 połączeń dla 8 tys. osób. 15 dodatkowych pociągów odwiezie także uczestników mszy świętej i koncertu na lotnisku Muchowiec, który odbędzie się 23 lipca.

„Jesteśmy przygotowani, staramy się jeszcze lepiej przygotować w naszych strukturach” – powiedział podczas konferencji abp Wiktor Skworc. „Chcemy być bardzo dobrze przygotowani, w 100 proc., bo jeśli jest dobra organizacja, to zawsze pozostaje skromny margines na spokojną improwizację” – dodał.

„Te przygotowania, które aktualnie trwają, mogę podsumować tylko jednym słowem – współpraca, bardzo szeroka dobra współpraca z władzami samorządowymi wszystkich szczebli, z urzędem wojewódzkim, urzędem marszałkowskim i za to chciałem dzisiaj podziękować” – mówił metropolita.

Województwo śląskie przygotowuje także inne propozycje skierowane do uczestników ŚDM z całego świata. To m.in. identyfikator dla każdego zagranicznego gościa i strona internetowa www.wyd.slaskie.pl, na której znajdą się nie tylko wiadomości związane z programem wydarzeń, ale też informacje o regionie i jego atrakcjach.

23 lipca na katowickim Muchowcu odbędzie się Dzień Diecezjalny. Oprócz mszy świętej zaplanowano tam widowisko „Góra Karmel – Eliasz prorok jak ogień” z udziałem orkiestry, aktorów i solistów. Zwieńczeniem dnia będzie koncert zespołów Colony House, Trzecia Godzina Dnia i Przyjaciele oraz amerykańskiego wokalisty Stevena Curtisa Chapmana – zdobywcy 5 nagród Grammy.

„Mamy wszystko dopracowane, wydyskutowane i jesteśmy gotowi na przewiezienie ok. 25 tys. pielgrzymów - żeby Koleje Śląskie dowiozły wszystkich chętnych, gdy będzie papież w Częstochowie, na koncert na Muchowcu. Będzie strona, identyfikatory, są ludzie przeszkoleni. Z punktu widzenia samorządu woj. śląskiego wydaje się, ze zrobiliśmy tyle, ile trzeba było” – powiedział marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Zagraniczni pielgrzymi przyjadą do Polski w lipcu 2016 r. Kilka dni – od 20 do 25 lipca - spędzą w poszczególnych diecezjach. Centralne uroczystości ŚDM z udziałem papieża Franciszka odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie. (PAP)