Jak poinformował w komunikacie Mostostal Zabrze, pełnomocnik konsorcjum Budus i Mostostal Zabrze-Holding, złożył w sądzie okręgowym w Łodzi pozew przeciw miastu Łódź, w którym wnosi o zmianę warunków umowy na zaprojektowanie i budowę stadionu miejskiego oraz hali sportowej w tym mieście. Wartość umowy to ponad 218 mln zł.

Konsorcjum wnioskuje o zmianę w umowie sposobu płatności przez miasto Łódź na rozliczenie częściowe w formie płatności miesięcznych zgodnie z zaawansowaniem prac. W obecnym kształcie umowa przewiduje zapłatę ponad 97 proc. wynagrodzenia za realizację kontraktu po zakończeniu i odbiorze robót budowlanych. W przypadku, gdy sąd oddali wniosek o zmianę warunków umowy, w pozwie wnosi się o całkowite rozwiązanie umowy.

Rzecznik prezydenta Łodzi Marcin Masłowski podkreślił w czwartkowym komunikacie, że w trakcie zeszłotygodniowego spotkania z prezesem Mostostal Zabrze-Holding miasto uzyskało zapewnienie, że firma jest nadal zainteresowana prowadzeniem tej inwestycji. Taką samą deklarację otrzymało też od lidera konsorcjum Budus.

Według niego żądania dotyczące zmiany sposobu rozliczenia inwestycji są niemożliwe do spełnienia z powodów prawnych. "Stanowiłyby zmianę istotnych warunków zamówienia, złamanie prawa zamówień publicznych i są próbą przerzucenia ciężaru kłopotów finansowych firmy na miasto" - zaznaczył Masłowski.

Władze miasta oczekują od obu firm jasnej deklaracji o kontynuowaniu inwestycji na obecnych warunkach. "Jeżeli obie firmy dążą do rozwiązania umowy, to po zapłaceniu przez nie przewidzianych w kontrakcie kar umownych, miasto rozpocznie jak najszybsze poszukiwanie nowego wykonawcy na budowę Stadionu Miejskiego" - oświadczył na stronie internetowej magistratu rzecznik prezydenta Łodzi.

Mostostal Zabrze podał, że działania zostały podjęte w związku z nadzwyczajną zmianą okoliczności, których strony nie przewidywały przy zawieraniu umowy, "wynikających ze znacznego pogorszenia ogólnej sytuacji na rynku usług budowlanych, a w konsekwencji utratą możliwości zewnętrznego finansowania przedsięwzięcia".

Pod koniec września Budus złożył wniosek o ogłoszenie upadłości układowej spółki.

Właściwe prace przy budowie nowego stadionu miały się rozpocząć w październiku. Zgodnie z projektem, obiekt ma mieć trzy zadaszone trybuny na 16,5 tys. widzów. Na etapie projektowania uwzględniono możliwość dobudowania czwartej trybuny i zwiększenia pojemności do 22 tys. osób.

Oprócz stadionu na terenie przy Al. Unii wybudowana ma być również hala sportowa z widownią na ponad 3 tys. miejsc. Obiekt, przystosowany do organizacji imprez koszykarskich, siatkarskich i piłki ręcznej, ma być połączony składanym tunelem z Atlas Areną oraz stałym łącznikiem ze stadionem.

Konsorcjum Budus/Mostostal Zabrze do końca 2013 roku ma zakończyć budowę hali i stadionu. Później wyburzany zostanie stary stadion ŁKS i porządkowany teren wokół nowych obiektów. Wszystkie prace mają zostać zakończone wiosną 2014 r. (PAP)

szu/ amac/ jbr/