Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Rzeszowie marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, do końca roku ogłoszonych zostanie w sumie 12 przetargów na inwestycje drogowe, które finansowane będą już z nowej perspektywy unijnej.

„Zaczynamy od obwodnic, zjazdów i wjazdów na autostradę A4 głównie dlatego, że są to inwestycje, które powinny zakończyć się w 2018 r. A to pozwoli nam sięgnąć po tzw. rezerwę wykonania czyli po dodatkowe pieniądze” - tłumaczył marszałek.

Wśród 12 inwestycji, na które ogłoszony zostanie przetarg są m.in. obwodnice Lubaczowa, Cieszanowa, Oleszyc, Kolbuszowej, Weryni Sokołowa Młp., Dynowa, budowa łącznika między autostradowym węzłem Przeworsk a drogą krajową nr 4 oraz rozbudowa drogi wojewódzkie nr 861 na odcinku Jeżowe – Podgórze.

Jak zaznaczył wicemarszałek Wojciech Buczak, jedna inwestycja, która będzie sfinansowana z nowego RPO jest już w trakcie budowy - to obwodnica Brzozowa. „W sumie, dzięki tym 13 inwestycjom powstanie w regionie prawie 60 km dróg. Łączny koszt wszystkich przetargów szacujemy na ponad 335,7 mln zł” - dodał.

Przetargi mają być ogłaszane w formule zaprojektuj-wybuduj. Według Ortyla, taki rodzaj przetargu pozwala zaoszczędzić od 10 do 15 proc. w porównaniu do przetargu tylko na budowę.

Marszałek pytany przez dziennikarzy, czy znajdzie się tyle firm drogowych, które będą w stanie wykonać tych 12 inwestycji, odpowiedział, że nie są to duże projekty. „Przetargi zakładają budowę krótkich odcinków dróg więc liczymy, że zgłoszą się do przetargu firmy mniejsze, które w ostatnich latach były np. podwykonawcami dużych inwestycji, jak budowa autostrady. To szansa też dla przedsiębiorców, którzy mieli kłopoty w ostatnim czasie z zamówieniami” - dodał marszałek.

W ramach podkarpackiego RPO na drogi wydane zostanie w sumie ponad 211,5 mln euro, z tej kwoty 15 proc. przeznaczone zostanie na drogi lokalne – powiatowe i gminne. Na linie kolejowe zarząd przeznaczy 111,5 mln euro, a na zakup taboru kolejowego ponad 32,6 mln euro.

Ortyl zapowiedział również, że do końca roku ogłoszone zostaną nabory w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na kwotę ponad 341 mln zł. Konkursy dotyczyć będą m.in. wspierania przedsiębiorczości, tworzenia nowych miejsc prac i kształcenia ustawicznego.

Budżet Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na l. 2014-2020 to ponad 2,1 mld euro. Będzie finansowany z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. (PAP)